birgün

12° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 01.09.2020 09:29

Karadağ’da kritik seçimin sonuçları belli oldu

Karadağ’da kritik seçimin sonuçları belli oldu

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Karadağ’daki genel seçimlerde iktidardaki Sosyalistlerin Demokratik Partisi’nin (DPS) yer aldığı Avrupa Birliği (AB) yanlısı "Karadağ İçin Kararlı" ittifakı kriz yaşıyor. Sandıktan birinci olarak çıkmasına rağmen muhalif ittifakların birleşmesi karşısında yeterli sandalye sayısına ulaşamayan iktidar ittifakı, resmi olmayan sonuçlara göre hükümeti kurma hakkını kaybetti.

Devlet Başkanı Milo Djukanovic’in desteklediği ittifak, yüzde 34,8 oy oranı ile 29 milletvekili çıkardı. NATO karşıtı ve Rusya yanlısı tutumuyla bilinen muhalif Demokrat Cephe (DF) öncülüğündeki "Karadağ’ın Geleceği İçin" ittifakı ise oyların yüzde 32,7’sini alarak 28 milletvekili çıkardı. Bir diğer muhalif ittifak "Bizim Ulusumuz Barıştır" oyların yüzde 12,5’ini alarak 10 milletvekili, "Siyahtan Beyaza" ittifakı ise oyların yüzde 5,7’sini alarak 4 sandalye elde etti.

"Karadağ’ın Geleceği İçin" ittifakı lideri Zdravko Krivokapic, muhalif kanattaki üç ittifakın mecliste 42 milletvekiline sahip olacağını belirterek, iktidar ittifakının seçimleri kaybettiğini "Rejim düştü" ifadesiyle duyurdu. Devlet Başkanı Djukanovic ise resmi sonuçları beklediklerini, mecliste çoğunluğu elde etmek için yarışın devam ettiğini açıkladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız