birgün

22° AÇIK

Karadeniz'de renk değişimi: "Polen veya alg patlamasından kaynaklı olabilir"

Arnavutköy Karaburun Sahili'nde, deniz suyunun rengi bölüm bölüm turuncu ve kızıla döndü. Çevredekiler denize boya döküldüğünü sanarak durumu yetkililere bildirdi. İhbar üzerine sahile gelen ekipleri denizden numuneler aldı. Alınan numuneler Gebze'de bulunan TÜBİTAK MAM gemisine gönderildi. Denizdeki renk değişimin "alg patlaması" olduğu tahmin edilirken kesin neden incelemenin ardından netleşecek.

GÜNCEL 14.05.2022 09:49
Karadeniz'de renk değişimi: "Polen veya alg patlamasından kaynaklı olabilir"
Abone Ol google-news

Karaburun Sahilinde, denizin renginin turuncu ve kızıla dönmesinin ardından, çevredeki vatandaşlar yetkililere bildirimde bulundu.

İhbar üzerine gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü'ne bağlı çevre mühendisleri ve laboratuvar ekipleri, denizden numune alarak Gebze ilçesinde bulunan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi gemisine gönderdi.

"ALG PATLAMASI OLABİLİR"

Değişimin nedeni, tek hücreli organizmaların aşırı derecede üredikten sonra toplu halde su yüzüne çıkmalarıyla yaşanan alg patlaması olarak tahmin edilirken kesin neden incelemenin ardından netleşecek.

karadeniz-de-renk-degisimi-polen-veya-alg-patlamasindan-kaynakli-olabilir-1015352-1.

Çevre Denetim Daire Başkanı Barış Ecevit Akgün, şunları kaydetti:

"Denizden aldığımız numunelerin müsilaj, alg patlaması veya polen kaynaklı bir renk değişimi olup olmadığına ilişkin TÜBİTAK tarafından gerekli analizlerin yapılmasını sağlayacağız. Geçtiğimiz yıl görmüş olduğumuz müsilaj etken bakterisine benzemiyor. Polen veya alg patlamasından kaynaklı olabilir. Yapmış olduğumuz analizlerde azot ve fosfor yükünün devam ettiğini gördük.

Besin tozu olarak adlandırdığımız azot ve fosforun suda mevcudiyeti bakterilerin de artmasına biyolojik üretimin devam etmesine neden oluyor. Dolayısıyla müsilaj etken bakterisi mi ya da alg mi ancak analizler sonucu tespit edeceğiz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol