birgün

10° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Karadeniz sahillerinde çok sayıda kuş ölümü: "Kesinlikle dokunmayın"

Karadeniz’de ölü olarak sahillere vuran çok sayıda ‘kara gerdanlı dalgıç kuşu’ ölüm sebepleri araştırılmak üzere incelemeye alındı. Bilim insanları Batı Nil virüsü ihtimali üzerinde duruyor.

GÜNCEL 20.04.2022 14:44
Karadeniz sahillerinde çok sayıda kuş ölümü: "Kesinlikle dokunmayın"
Abone Ol google-news

Karadeniz’de birçok noktada sahillere vuran kara gerdanlı dalgıç kuşlarının ölümlerinin ardından bilim insanları, Batı Nil virüsü ihtimali üzerinde durdu.

Özellikle Sinop ve Samsun’un sığ kesimlerinde ölü olarak sahillere vuran çok sayıda kuş, Sinop 10. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerince bölgeden alındı.

Sinop Üniversitesi'nden Doç. Dr. Biyolog Evrim Sönmez, denizlerde görülen kuş türü hakkında bilgiler verdi.

'ŞU ANDA BİR ŞEY SÖYLEMEK İMKANSIZ'

Kuşun kış dönemini Türkiye'de geçiren bir tür olduğun söyleyen Sönmez, "Daha sonra da üreme bölgeleri olan Norveç, İsveç veya Kanada’nın kıyılarına giderler. Sinop bölgesinde 20-25 tane kuş ölümünden bahsediliyor, Samsun’da da bir grup kara gerdanlı dalgıcın ölümünden bahsediliyor. Bu kuşların ölüm nedenlerine şu anda bir şey söylemek imkansız” diye konuştu.

‘VİRÜS TABLOSUYLA KARŞILAŞILABİLİR’

Dr. Sönmez, geçen yıllarda Kanada bölgesinde bu kuş türlerinin Batı Nil virüsüne yakalandıklarını söyledi. Sönmez, yeniden bir virüs tablosuyla karşılaşma ihtimali olduklarını vurgularken, “Açlık olabilir ilk etapta aklımıza gelen veya Batı Nil virüsü dediğimiz bir virüs var bu birkaç yıl önce Kanada’nın kıyılarında kara gerdanlı dalgıçların bir kısmında bulunmuş, onun nedeni olabilir. Balıkçı ağlarına takılmış olabilir ama düşük bir ihtimal. Onun için virütik, bakteriyolojik veya toksikolojik testlerin öncelikle yapılması gerekiyor net bir karar verebilmek için” ifadelerini kullandı.

‘KESİNLİKLE DOKUNMAYIN’

Sönmez, bulaşıcı virüs ihtimali olabileceğinden vatandaşlara kesinlikle dokunmamaları gerektiğini dile getirdi. “Milli Parklar ya da yetkili kişilere haber versinler, o kişiler zaten gerekli kıyafetleri giyip toplayacaktır. Kesinlikle çıplak elle dokunulmasın” dedi.

(İHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun