birgün

21° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 27.07.2021 10:17

Karadeniz yine diken üstünde

Doğu Karadeniz'de selin izleri henüz silinmeden yenisi için uyarı yapıldı. Orta ve Doğu Karadeniz'de aşırı yağış bekleniyor. Uzmanlar sel felaketlerinin artacağını hatırlatarak hatalardan dönülmesini öneriyor.

Karadeniz yine diken üstünde

HABER MERKEZİ

Bir haftadan fazla süredir Rize ve Artvin'de etkili olan sağanak yağış sonucu meydana gelen sel felaketenin izleri halen silinemedi. 6 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde Rize'de 2, Artvin'de selde kaybolan 1 kişiyi arama çalışmaları da sürüyor. 50'ye yakın yapının yıkıldığı, 1500'e yakın yapının ağır hasar aldığı, alt ve üst yapıda hasarların oluştuğu sel sonrası temizlik çalışmaları devam ediyor.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Düzce, Rize ile Artvin'in selden etkilenen ilçe ve köylerinin afet bölgesi ilan edileceğini açıkladı. Erdoğan, afet bölgesi ilan edilen yerlerde vergi, SGK prim ve esnaf kredi geri ödemelerinin erteleneceğini duyurdu.


MEVCUT POLİTİKALAR CAN ALIYOR

Meteoroloji ise yeni bir sel uyarısı yaptı. Trabzon’un doğusu ile Rize ve Artvin’in kıyı kesimlerinde bugün aşırı yağış öngörüyor. MGM’nin duyurusuna göre Doğu Karadeniz’de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanağın, salı sabah saatlerinden itibaren etkisini arttırarak, Ordu, Giresun ve Trabzon’un batısında çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kilogram/metrekare), Trabzon’un doğusu, Rize ile Artvin’in kıyı kesimlerinde şiddetli ve yer yer aşırı (75-150 kilogram/metrekare) olacağı tahmin ediliyor. Meteroloji Genel Müdürlüğü, Ani sel, su baskını, taşkın, heyelan, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği konusunda uyardı. Karadeniz'de yapılan hataların yol açtığı seller önümüzdeki dönemde de devam edecek. HES'ler, sahil yolu, dere yataklarında yapılaşmaya izin verilmesi, ormanlarda ağaçların maden için kesilmesi Karadeniz'deki yeni felaketlere davetiye çıkarıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol