birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 13.11.2018 12:43

Karadenizli sanatçılardan Lermi'ye destek: Tehditlere karşı yanındayız

Karadenizli sanatçılardan Lermi'ye destek: Tehditlere karşı yanındayız

Trabzon Uzungöl'deki kaçak yapılaşmaya dikakt çeken şarkısı nedeniyle bölgedek turizm şirketleri tarafından tehdit edilen Karadenizli sanatçı Apolas Lermi'ye Karadenizli kültür ve sanat çevrelerinden destek geldi. Yapılan açıklamada, " Karadenizli Kültür Sanat ve Çevre İnsanları olarak, Apolas Lermi’nin doğanın talanına dair kaygılarını paylaşıyor, tehdit ve hakaretlere karşı yanında olduğumuzu bildiriyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Karadeniz şarkılarıyla bilinen Apolas Lermi Trabzon Uzungöl'deki doğa talanına karşı yaptığı şarkı nedeniyle işletme sahipleri tarafından tehdit edildi.

Apolas Lermi geçtiğimiz günlerde Trabzon Uzungöl'deki doğa talanına karşı yaptığı ' Uzungöl Şerah' şarkısını müzik platformlarında müzik severlerle paylaştı.

Şarkının paylaşılmasının ardından sosyal medya üzerinden bir çok taciz ve tehdit mesajları aldığını belirten Apolas Lermi sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Açıklamada 'Uzungöl Şerah' isimli şarkısı için Uzungöl'de işletme sahibi olan birçok kişi tarafından tehdit, küfür, hakaret içerikli mesajlar aldığını belirtti.

Karadenizli kültür sanat çevreleri de Lermi’ye destek olmak için “Uzungöl mü Şerah mı?” başlıklı bir destek mesajı açıkladı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Derelerimiz, vadilerimiz, yaylalarımız ülkemizin birçok yerinde talan ve yağma ile karşı karşıyadır. Uzungöl, genel olarak da Karadeniz, bu yağma ve talanın en fütursuzca yaşandığı bölgelerimizin başında gelmektedir. Bu coğrafya kültürünü, yaşam şeklini doğasından almaktadır. Doğanın talanı kültürlerin de yok olması demektir.

Karadeniz müziği de doğasından beslenir. Derelerin hırçınlığı, yaylaların huzuru müziğe yansır, çiçeklerin saflığı, bulutların güzelliği sevdalı sözler yaratır. Doğa bütün bu güzellikleri ile müzisyeni besler. Yağmalanmış yaylaların, önüne set çekilmiş derelerin sevdalı türküleri olmaz. Doğanın bize ihtiyacı yoktur, ama biz doğaya muhtacız. Karadeniz’in doğasına yönelik artan yağma ve talana karşı çıkmak, insan olmanın, sanatçı olmanın, vicdanlı, onurlu birer yurttaş olmanın gereğidir.
Bunun bilincinde olan biz Karadenizli Kültür Sanat ve Çevre İnsanları olarak, Apolas Lermi’nin doğanın talanına dair kaygılarını paylaşıyor, tehdit ve hakaretlere karşı yanında olduğumuzu bildiriyoruz."

İmzacılar

Ayşenur Kolivar, Altan Civelek, Adnan Genç, Aydoğan Topal, Bayar Şahin, Burcu Yeşilbaş, Birkan Yüksel, Cemil Aksu, Emin Şir, Cevahir Efe Akçelik, Erkut Küçükşahin , Engin Orta, Erdal Bayrakoğlu, Evrim Kepenek, Gökhan Birben, Hikmet Akçiçek, İbrahim Karaca, İsmail Hakkı Demircioğlu, Kenan Yaşar, Korhan Yıldız, Mahir Özkan, Mehmet Gümüş, Mecit Çeliktaş, MELUSES, Mustafa Gökay Ferah, M.Ali Barış Beşli, Özcan Alper, Onurcan Çelik, Onur Şentürk, Osman Bekaroğlu, Sami Özçelik, Sezai Sarıoğlu, Şenol Morgül, Sinan Akçal, Tanju Topal, Yasemin Göksu,Yaşar Kurt, Yusuf Aydın. Ankara Hopa Kültür Dayanışma Derneği, Artvin STK ve Platformları, Arhavi Doğa Koruma Platformu, Fırtına İnisiyatifi, HADİ̇G - Hemşin Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği, İSARF - İstanbul Artvin Dernekleri Federasyonu, Karadeniz İsyandadır Platformu, Şavşat Dernekleri Federasyonu, Yeşil Artvin Derneği,

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol