birgün

11° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Karaismailoğlu, İGA’ya 'durduk yere' verilen 8 milyon avronun geri alınamadığını doğruladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz'ün soru önergesine verdiği yanıtta, metro projesi için fazladan ödenen 8 milyon avronun İGA'yı oluşturan şirketler tarafından henüz geri ödenmediğini doğruladı.

GÜNCEL 04.11.2021 11:34
Karaismailoğlu, İGA’ya 'durduk yere' verilen 8 milyon avronun geri alınamadığını doğruladı
Abone Ol google-news

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sayıştay raporuna da yansıyan İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’yı oluşturan şirketler tarafından yapılan metro inşaatı için verilen yaklaşık 8 milyon avronun henüz geri alınmadığını kabul etti. Bakanlık durumun şirkete iletildiğini, gerekli ödemenin yapılacağını belirtti.

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Sayıştay’ın 2020 Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı raporuna dikkat çekti.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, önergede rapora vurgu yapılarak, İstanbul Havalimanı’nı işleten Kalyon, Cengiz, Mapa ve Limak’tan oluşan İGA’nın sözleşmeye göre üstlenmesi gereken Gayrettepe metro inşatındaki bazı kazı işlerini yapmadığı ve bu işlerin metro ihalesini ilan şirket tarafından yapıldığı, buna karşın bakanlık tarafından şirkete yaklaşık 8 milyon avro ödendiği belirtildi.

Bakanlığın bu parayı İGA’dan geri almadığına işaret edilen önergede, ayrıca Sayıştay raporuna göre havalimanı yüklenicisi (İGA) ile metro işi yüklenicisinin de aslında aynı firmalardan oluştuğu vurgulandı.

BAKAN KABUL ETTİ

Bakan Karaismailoğlu ise yanıtında ödenen paranın henüz geri alınmadığını kabul etti.

Yanıtta şöyle denildi:

“Metro projesi kapsamında bulunan makas yapısının, işin devamı sırasında yapılması gerekliliği ve metro projesinde herhangi bir gecikme olmaması adına, M08 makas bölgesinde arazinin platform kotuna getirilmesi işinin metro yüklenicisi tarafından yapılması ve bu iş karşılığı tutarının görevli şirket tarafından ödenmesi gerektiği şirkete bildirilmiştir. Görevli şirket, söz konusu iş tutarı meblağın kesinleşmesi neticesinde kendilerince ödeneceğini bildirmiş olup, söz konusu işle ilgili tahakkuk işlemlerinin yasal prosedürler çerçevesinde tamamlanmasını müteakip, görevli şirket tarafından gerekli ödeme yapılacaktır.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol