Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul'un maliyetinin başta hesaplanandan 5 milyar dolar daha fazla tutacağını açıklayarak projenin maliyetinin 20 milyar doları bulacağını söyledi. Kanal İstanbul projesinin 'ihtiyaç' olduğu iddiasında da bulunan Karaismailoğlu, "Bugün olmasa da yarın buna karşı çıkanlar durumu anlayacak" dedi.

Karaismailoğlu: Kanal İstanbul projesinin maliyeti ilk baştaki hesaplamalardan daha fazla

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sabah gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

Uzmanların 'felaket' diyerek nitelendirdiği Kanal İstanbul projesi hakkında açıklama yapan Karaismailoğlu, projenin maliyetinin ilk başta hesaplanandan 5 milyar dolar daha fazla tutacağını söyledi.

Karaismailoğlu, "Kanal İstanbul'da Sazlıdere Köprüsü'nün yapımına başlandı. Yollar ve tren hatları yapılıyor. Bu, dünyanın en önemli projelerden biri. Uzun soluklu bir iş. İmar planları yapıldı. Maliyet ilk baştaki hesaplamalardan biraz daha fazla… 15 milyar dolar olarak hesaplamıştık, 20 milyar doları bulacak. Burayı genel bütçeye yük olmadan yapmak istiyoruz" dedi.

Projenin bir 'ihtiyaç' olduğunu iddia eden Karaismailoğlu, "Proje eninde sonunda hayata geçecek. Bu bir ihtiyaç.Şu anda dünya ticaret hacmi 12 milyar ton. Rakam 2030'da 25 milyar tona çıkacak. Bu yüklerin yüzde 90'ı denizden taşınıyor. Şu anda Boğaz'dan 40 bin gemi geçiyor. Yarın gemi sayısı 60-70 bine çıkarsa Boğaz'dan geçmesi mümkün olmaz. O zaman ne olacak? Marmara Denizi gemi havuzuna dönüşür.

'KANAL İSTANBUL TEKNİK BİR KONU'

Dolayısıyla alternatif bir su yolu planlanması gerekiyor. Bugün olmasa da yarın buna karşı çıkanlar durumu anlayacak. Kanalın doğu kısmında, İstanbul Havalimanı'nın kuzeyinde lojistik liman yapacağız. Bugün gidin bakın, Ambarlı Limanı artık yoğunluğu kaldıramayacak vaziyette… Dolayısıyla Kanal İstanbul teknik bir konu, bir dünya vizyonundan bahsediyoruz. Dedikodu siyasetine alet edilecek bir mesele değil… Bir de gemi trafiği azaldığında birçok organizasyon yapma imkânı da olacak. 'Boğaz'da yüzme, yelken yarışı yapalım' diye birçok teklif geliyor. Hiçbirisini yapamıyoruz. Geçen gün balıkçılarla bir araya geldim. Ekim ayının ortasında balık sürüsü geçiyormuş… Onlar da o gün Boğaz'da balık tutmak istediklerini ancak gemi trafiği nedeniyle tekneye çıkamadıklarını anlattılar. Bunu planlayacağız. Ekimin ortasında balıkların göç ettiği gün gemi trafiğine kapatıp 'Balık Festivali' yapmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

'O KADAR KOLAY DEĞİL BU HATTI YAPMAK'

Daha önce 4 kez ertelenen İstanbul Havalimanı metrosuna ilişkin de açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, "İstanbul Havalimanı metrosunun daha önce eylülde başlayacağını söylemiştiniz. Şimdi ertelendi. Neden?" sorusuna "O kadar kolay değil bu hattı yapmak" ifadeleriyle yanıt verdi.

Karaismailoğlu şunları söyledi:

"Havalimanı metrosu 37 kilometre. Burada 10 tane tünel açma makinası çalıştı. Dünyada bir projede bu kadar tünel makinesinin çalıştığını göremezsiniz. Hatta yerli sinyalizasyon olacak. ASELSAN sistemi kurdu. Şimdi sertifikasını bu hatta aldıktan sonra dünyaya satabilecek. Dünyada bu işi yapan 5 tane firma var. Tekel durumundalar. Biz yerli sinyalizasyon sistemini kurmuş olacağız. Sinyalizasyonun dışında trenler de yerli olacak. Başka bir yere gidiyor Türkiye"