Karaman’da günlük 6 gazete, haftalık yayına geçti

04.01.2019 14:35 MEDYA
Karaman’da günlük 6 yerel gazete, ekonomik nedenlerden yayın hayatlarını ‘haftalık gazete’ olarak sürdürmeye başladı. Karaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmek Küçükcicibıyık, ”Personel maaşı, vergisi, sigortası ile son dönemlerde dövizdeki artışların ardından kağıt ve kalıp maliyetleri yüzde 200-300 civarında arttı. Bu nedenlerden günlük yayın yapan 6 gazete olarak bu masrafları kaldıramaz olduk” dedi. Kentte günlük yayınlanan 6 […]

Karaman’da günlük 6 yerel gazete, ekonomik nedenlerden yayın hayatlarını ‘haftalık gazete’ olarak sürdürmeye başladı. Karaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmek Küçükcicibıyık, ”Personel maaşı, vergisi, sigortası ile son dönemlerde dövizdeki artışların ardından kağıt ve kalıp maliyetleri yüzde 200-300 civarında arttı. Bu nedenlerden günlük yayın yapan 6 gazete olarak bu masrafları kaldıramaz olduk” dedi.

Kentte günlük yayınlanan 6 gazetenin sahipleri bir araya gelerek haftalık yayın kararı aldı. Gazete sahipleri, kararlarını Karaman Valiliği’ne bildirdi. 1 Ocak tarihi itibarıyla, farklı sayıda yayınlanan gazeteler haftada 3 gün, 6 sayfa ile okurlarına ulaşmaya başladı. Gazetelerin, 2017 yılında toplam 1 milyon 30 bin, 2018 yılında ise 830 bin lira resmi ilan ücreti aldığı öğrenildi.

Yerel yayın yapan 2 gazetenin sahibi de olan Karaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Küçükcicibıyık, 35 yıldır kentte gazetecilik yaptığını ve yerel gazetelerin tek gelir kaynağının resmi ilan olduğunu belirtti.

Küçükcicibıyık, yerel yayın yapan gazetelerin birçoğunun kapanabileceğini belirterek, ”Bu şekilde devam ederse, Türkiye genelinde yaklaşık 3 bin yerel gazete var, bunların yarısından çoğu 6 ay içerisinde kapanır” dedi.