birgün

3° PARÇALI AZ BULUTLU

Karamollaoğlu'ndan 'çocuk istismarı' açıklaması: Konu gündemde tutulmamalı, toplum ve aile rahatsız oluyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, tarikatta 6 yaşındaki çocuğun cinsel istismarı skandalı hakkında konuştu. Karamollaoğlu, "Konunun istismara vesile edilmemesi sebebiyle gündemde tutulmamasını arzu ederim. Hem toplum hem aile rahatsız ediyor çünkü" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 09.12.2022 10:39
Karamollaoğlu'ndan 'çocuk istismarı' açıklaması: Konu gündemde tutulmamalı, toplum ve aile rahatsız oluyor
Abone Ol google-news

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, tarikatta çocuk istismarı skandalına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dün Halk TV’de Özlem Akarsu Çelik’in sunduğu programa katılan Karamollaoğlu, “Bunu kabul etmek mümkün değil. Bunun birkaç yönü var. Sosyal yönüyle bunu zaten toplumda kabul etmek… Çocuk iradesi yok ki. Böyle bir şey olmaz. İnancı olan bir insanın da böyle bir suçu işleyeceğine ihtimal vermiyorum. İnsanlar hata yapabilir ama ben ihtimal vermiyorum" dedi.

"İslami yönü olarak bunun kabul edilmesi mümkün değil. İslamla bağdaşmaz" diyen Karamollaoğlu, "Evlenmek irade işidir. Bunun bir de iştimai yönü var. Toplumda kargaşa meydana geliyor. Bundan dolayı ben bu konunun hukuk önünde net bir şekilde belirlenene kadar gündeme gelmemesinin doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü bu aileyi, aile reddediyor. Aile bundan rahatsızsa bu noktada farklı fikirler varsa özellikle tabii ben sizi tenzih ederek söylüyorum medyada bu çok dikkat çeken bir konu. Ama önyargılarla gidiliyor meselenin üzerine. Diyanet’in açıklaması da bu noktada. İslam rıza göstermez. Ben bu konunun istismara vesile edilmemesi sebebiyle gündemde tutulmamasını arzu ederim. Hem toplum hem aile rahatsız ediyor çünkü" ifadelerini kullandı.

"'TARİKATLAR KURAN KURSLARI KAPATILSIN' OLMAZ"

Karamollaoğlu, şöyle devam etti: "Deliller ortadaysa yargı vereceği kararı çabuklaştırmalı. Geciken adalet adalet değildir. Bu noktada kabul edilebilir yanı yok. Bundan dolayı ‘Tarikatlar, Kuran kursları kapatılsın’ olmaz. Bundan dolayı ne için diyorum İslama önyargılı baktıkları için söylüyorlar. Nerede olursa olsun ister İslami kurslar ister cemaatlere ait kurslar bu konularda MEB’in özellikle çok titiz davranmasına ihtiyaç var" diyen Karamollaoğlu, "Kararlar geciktirilmemeli, suçlular da en ağır şekilde cezalandırılmalı. Hiç tereddütüm yok benim. Ama adil karar verilmeli. Önyargıyla hareket edilmemeli."

NE OLMUŞTU?

BirGün yazarı Timur Soykan, 3 Aralık'taki "Karanlık dünya bir çocuğu yuttu: Tarikat karanlığında henüz 6 yaşında…" başlıklı yazısında, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 2002’de altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, kadının çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını yazmıştı. Yaşananlar, H.K.G.’nin şikayetiyle ortaya çıkmıştı.

Soykan, 7 Aralık'ta BirGün'de yayınlanan "Utancın fotoğrafları" başlıklı yazısında da H.K.G.’nin çocuk yaşta gelinlik giydirildiği ve ‘nişan’ına ait dehşet verici fotoğrafları yayımladı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol