birgün

9° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 26.02.2020 14:23

Karamollaoğlu'ndan İdlib açıklaması

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında İdlib'e yönelik açıklamalarda bulundu

Karamollaoğlu'ndan İdlib açıklaması

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Türkiye'nin İdlib'e ilişkin tek başına bir çözm yoluna gidemeyeciğini ve Suriye hmeti ile birlikte hareket edilmesi gerektiğin söyledi.

Karamollaoğlu, partisinin Balgat'taki eğitim merkezinde düzenlediği basın toplantısında, güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak dış politikada sorunların arttığını kaydetti.

'TÜRKİYE, İDLİB'İ TEK BAŞINA ÇÖZME NOKTASINA GİDEMEZ'

Bir gazetecinin İdlib'e ilişkin bir sorusu üzerine Karamollaoğlu, "Türkiye İdlib'i tek başına çözme noktasına gidemez. Eğer burada Rusya varsa şu anda ortada gözükmese bile Amerika varsa eğer burada Suriye'nin kendi hükümeti varsa mutlaka birlikte bir çözüm bulunmak mecburiyetindedir. Türkiye taşıdığı endişeleri bunlara doğru anlatabilmelidir" diye konuştu.

Karamollaoğlu, güvenli bölgenin oluşturulmasının da önemine değinerek "Bu bölgede emniyetin, düzenin sağlanması, Türkiye'nin de içinde bulunacağı bir organizasyon tarafından yapılmalı" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Libya ve İdlib'de bir bataklığın içine çekilmeye çalışıldığını söyleyen Karamollaoğlu, "Türkiye, Libya ve Suriye üzerinden yalnızlığa itilmiştir. Adeta dünyada dostu, birlikte politika belirleyeceği tek bir ülke kalmamıştır. Ne NATO içinde ne İslam ülkeleri içinde ve bölgedeki diğer ülkelerle müşterek politika oluşturma imkanımız ortadan kalkmıştır" diye konuştu.

KORONAVİRÜS

Karamollaoğlu, koronavirüs ile ilgili de hükümete tavsiyelerde bulunarak şunları söyledi:

"Çin, kısmen kontrol altına aldığını söylüyor. Ümit ediyoruz kontrol altına alınır. Hamdolsun henüz ülkemizde bir tehdit, bir tehlike yok. Özellikle iç kargaşaların hakim olduğu ülkelere sıçrarsa o zaman bu virüsün kontrol edilmesi ihtimali neredeyse ortadan kalkar. Bundan dolayı da hükümetimizin de ülkelerin gösterdiği hassasiyet de zirveye çıkmalı. Bu, iktidarın hassasiyetle gündeminde tutması gereken bir konudur, sadece bizi değil bölgemizi de ilgilendirir."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız