2019 yerel seçimlerinde Saadet Partili sandık müşahitleri Hasan Aktaş ve İlyaş Aktaş'ın katledilmesi davasında müebbet hapis cezasının ardından cezada indirim yapılmasına tepki gösteren Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, "İki insanı sandık başında, herkesin gözü önünde katletmenin cezası bu olmamalıdır" dedi.

Karamollaoğlu'ndan SP'li iki sandık müşahidini öldüren sanıklara verilen indirim kararına tepki

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 31 Mart 2019'daki yerel seçimlerde Malatya Pütürge'de Saadet Partisi'nin iki sandık müşahidi Hasan ve İlyas Aktaş kardeşlerin öldürülmesi davasında 3 sanık hakkında verilen 'indirim' kararına sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Karara ilişkin, "Hukuki ve siyasi mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz" başlığı ile bir metin paylaşan Karamollaoğlu, "Katili ve maktulü, siyasi görüşüne göre değerlendirmeyi adaletle bağdaştırmak mümkün değildir!" ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu'nun paylaştığı metinde şu ifadeler yer aldı;

"KATLİAMIN ARDINDAN İŞLEYEN SÜREÇ ÇOK DAHA VAHİMDİR!"

"'Siyaset ile cinayet' kelimelerinin yana yana gelişi hepimizi derinden sarsmıştı. Ne yazık ki geride yetim çocukların, gözü yaşlı anaların ve eşlerin kaldığı katliamın ardından işleyen süreç ise çok daha vahimdir!"

"FAİLLER HAKKINDA VERİLEN KARAR BOZULMUŞTUR"

"Faillere önce iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiş, ancak sonra "indirim"le müebbet hapis cezasına hükmedilmiştir. Ancak bu "indirim" de yeterli görülmemiş olacak ki, çeşitli kılıflar uydurularak failler hakkında verilen karar bozulmuştur. Anlaşılan yine bir "indirim" yapılarak bu ceza düşürülecek ve ikinci bir "indirim" ile çok düşük bir cezaya hükmedilecektir."

"LÜTUF GİBİ YAPILAN 'İNDİRİMLER'"

"İki insanı sandık başında, herkesin gözü önünde katletmenin cezası bu olmamalıdır! Adeta lütuf gibi yapılan bu "indirimler" sonunda adalet nasıl yerini bulacaktır? Katili ve maktulü, siyasi görüşüne göre değerlendirmeyi adaletle bağdaştırmak mümkün değildir! Yarın Kırşehir'de görülecek bu davayı avukatlarımızla ve teşkilat mensuplarımızla birlikte çok yakından takip edeceğiz."

"AKSİ DURUMDA MÜCADELEMİZE KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ"

"Adaletin tecelli etmesini ve siyasi hesapların hukukun önüne geçmemesini temenni ediyoruz. Ancak aksi bir durumda, Saadet Partisi olarak hukuki ve siyasi mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizin de herkes tarafından bilinmesini isterim. Katledilen kardeşlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet, ailelerine ve camiamıza sabır ve başsağlığı diliyorum"