Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, üçüncü ittifak ile ilgili "Bazı benzer yaklaşımlar, iddialar var dendiği için ben de elbette üçüncü bir ittifak bu ittifakın içinde olabilir. Yoksa bu ittifak bozulacak, farklı bir yapıya kavuşacak, öyle bir lafım olmadı," dedi.

Karamollaoğlu: Üçüncü bir ittifak, bu ittifakın içinde olabilir

Habertürk'te Hülya Hökenek'in sorularını yanıtlayan Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu, üçüncü ittifak sözleriyle ilgili soruya yanıt verdi.

Karamollaoğlu, "Ben onu bir farklılık olsun diye söylemedim. Bazı benzer yaklaşımlar, iddialar var dendiği için ben de elbette üçüncü bir ittifak bu ittifakın içinde olabilir. Yoksa bu ittifak bozulacak, farklı bir yapıya kavuşacak, öyle bir lafım olmadı. 6'lı masa aslında Türkiye'de muhalefetin ciddi bir adımı sayılmalıdır. Ülkemiz maalesef iyi yönetilmiyor, yönetilemiyor. AK Parti iktidarı ülkenin bütün problemlerini çözeceğini vaad ederek geldi. Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü. Geldiği noktada problemleri çözemez duruma düşünce eski söylediklerini unuttu, yeni sayfa açmaya; baskı, zorlama, yasaklama gibi noktalara evrildi ülkenin problemlerini çözeceğine. Bizim buna evet dememiz mümkün değil. İttifakları zayıflatma çabasına girdi. Kendisinin karşısındaki ittifaklar öne çıkacak diye şartları değiştirdi. Kendi bileceği iş. Bu demokrasi ve dürüst davranışla izah edilecek konu değil. Bu noktada ittifakla problemi bozmadan dışarıda üçüncü ittifaklar oluşabilir. Çünkü baraj meselesini değiştirdi. Evet ortada baraj var ama eskisi gibi değil. Ben ittifakların içinde de ittifak kurulabileceğini, bu birlikteliği bozmadan başka ittifakların da olabileceğini ifade ettim," dedi.

"Birazcık millet yeni birtakım konular arıyor. Üzerinde münakaşa edecekleri. Buna ihtiyaç duyuyor," diye Karamollaoğlu şöyle devam etti:

"Özellikle medya mensupları arayış içinde. Bu 6'lı masanın içinde zaten bir ittifak var. İYİ Parti ile Demokrat Parti, sayın Uysal oradan seçildi. Kendisi seçime müstakilen girmedi. Benzer oluşumların olabileceğine atıfta bulunmak, bu masanın bozulacağı manasına kesinlikle gelmez. 6'lı masa ülkemizin geleceği için çok ama çok önemli bir mana ifade ediyor. Şu anda AK Parti sürekli kan kaybediyor. Buna rağmen de yine bir ağırlığı var. Yüzde 30'ların altına da inse, CHP ile başabaş gidiyor neredeyse.

AK Parti'den kopan yüzde 15'lik kesim var. Henüz nereye meczedeceğini belirlemedi. İster istemez herkes zihninde bu soruyu soruyor; acaba bu yüzde 15'lik seçmeni nasıl etkileriz? Bundan daha tabii bir iş olmaz. Bu seçmen neden 'Ben AK Parti'yi desteklemeden vazgeçtim, şimdi sizi destekliyorum' demedi. Demek ki endişeleri ve beklentileri var. Yüzde 15'lik kesim çok büyük mana ifade ediyor. Yüzde 15'i cezbedecek olan siyasi parti veya ittifak buseçimde en büyük hamleyi yapacak. Sayın Cumhurbaşkanının gayretleri ile her ne kadar AK Parti eriyorsa da birkaç puanı da tutmak için ciddi çaba sarfediyor. Orada da başarısızlar diyemem. Bundan dolayı AK Parti'den kopacaklar olacak bundan sonra.

Son zamanlarda gündeme getirdikleri her konu artık AK Parti'nin kendi ayaklarının üzerinde duramayacağını gösteriyor. Seçim kanunu niye değişti? Bilmem hakimler, seçim kurulları neden değişti? Neden AK Parti'nin etkileyebileceği bir yapıya evriliyor. İttifaklardaki avantajlar bütünüyle neden ortadan kaldırıldı? Cumhur, Millet ittifakı derken bunların oluşturduğu kümelerin avantajları vardı. O avantajlar bir bakıma kalktı. Şimdi yeni kanunlar getiriyor. İhtimal veremiyorum ama bunu yaparlar mı? Dün olsaydı kesinlikle yapmazlardı. Ama bugün yapabilirler endişesini taşıyorum. Mesela TÜİK. Sen enflasyon rakamlarını hesap edip, mutlaka izin alacaksın. Hoppala bu ne yahu! Diyor ki, 'yayınlayamazsın TÜİK'ten izin alacaksın' Eğer bu doğruysa vay geldi başımıza. Oyunu verirken herkes görsün niye saklıyorsun diyebilir mi? Der. orada kendi emniyet güçleri görsün, başına geleceklerini hesap etsin diye. Bu bir faraziye. Ama TÜİK'le ilgili kanun getireceklerse, fikir, düşünce, akademik hürriyetle bağdaşması mümkün olmayan bir davranış olur. Şu anda AK Parti bir bocalamanın içinde. Patinaj yapıyor. Yasaklamakla bu problemleri çözmüş gibi yapıyor. 6'lı masa Türkiye'nin geleceğini belirleyen en önemli teşebbüstür. İçeride farklı konular da gündeme geliyor. Farklı yaklaşımlar elbette var. 6'lı masa seçime kadar devam edecek, hükümeti mutlaka değiştirecek. Buna ciddi olarak inancım var. Ufak tefek değişiklikler olmuş, onları önemsemiyorum."