birgün

19° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 31.03.2020 14:18

Karantina süresini dolduran ilk kafile, yurtlardan tahliye ediliyor

Avrupa’dan gelen ve 14 günlük karantina sürecini geçiren yurttaşlardan koronavirüs testi negatif çıkanların tahliyesine başlandı

Karantina süresini dolduran ilk kafile, yurtlardan tahliye ediliyor

Avrupa'nın 9 ülkesinden yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle İstanbul'a gelerek Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (KYK) 3 yurdunda 14 gün karantina süresini geçiren yurttaşlardan sağlıklı olanların tahliyesine başlandı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda, Covid-19 salgını nedeniyle Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç ve Danimarka'dan çıkışlı uçuşların durdurulması üzerine bu ülkelerde geçici şekilde iş, akraba ziyareti ve öğrenci olarak bulunan 1955 Türkiye vatandaşı, konulan özel seferlerle 17 Mart'ta İstanbul'a getirildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait Güngören Fatih Sultan Mehmet Öğrenci Yurdu, Florya Beşyol Kız Öğrenci Yurdu, Başakşehir Kanuni Sultan Süleyman Erkek Öğrenci Yurdu'nda 14 gün karantina süresini dolduran yurttaşlar, son kez sağlık kontrolünden geçirildi.

SAĞLIKLI OLANLARIN TAHLİYE İŞLEMLERİ BAŞLADI

Yuttaşların bazılarını yakınları özel araçlarla alırken, yakını olmayanlar özel tahsis edilen otobüslere biniyor. Yurt çıkışında bekleyen otobüsler de tahliye edilenleri toplu ulaşım araçlarına kadar görürecek.

Şehir dışına çıkacaklar ise kontrol sonrasında verilen seyahat izin belgesiyle İstanbul'dan otobüslerle ayrılabilecek.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız