birgün

18° AÇIK

GÜNCEL 24.10.2020 08:11

Karantinadakiler kaderine terk edildi

Ülke genelinde koronavirüs vaka artışı kontrol altına alınamazken 37 kentte yüzlerce konut karantinada. CHP’li İlgezdi’nin hazırladığı ‘Karantina Altına Alınan Yerleşim Yerleri’ raporunda, yurttaşın kaderine terk edildiği vurgulanarak “İktidar sınıfta kaldı” dendi.

Karantinadakiler kaderine terk edildi

Hüseyin Şimşek

CHP, koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına alınan yerleşim yerleri ile ilgili rapor hazırladı. Raporda, 37 il sınırları içerisinde bir belde, 17 köy, beş mahalle ve 465 evin karantinada olduğu ancak bu yerlerde halkın ‘kaderine terk edildiği’ ifade edildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ilkini altı ay önce yayımladığı, ‘Karantina Altına Alınan Yerleşim Yerleri Raporu’nun ikincisini hazırlayarak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sundu. Raporda, iktidarın karantina sürecinde sınıfta kaldığı vurgulandı.

Net verilere ulaşmadaki zorlukları dile getiren ve duyum aldığı her kentin yetkilileri ile görüştüğünü kaydeden İlgezdi, raporunda şu tespitlere yer verdi:

“Birçok köyde giriş, çıkış yasaklanırken bazı yerlerde HES kodu ile giriş ve çıkışlar kontrollü olarak sağlanıyor. Güvenlik ve sağlık personelinin karantina altındaki yerden çıkışına izin veriliyor. Karantinadaki neredeyse tüm alanlardaki kişi, pozitif vaka ve temaslı sayısı net olarak bilinmiyor. Yaygın test yapılmıyor.”

YARDIM YOK

Mart ayından bu yana karantina uygulanan yerleşim yerlerine yeterli yardımın gitmediği vurgulanan raporda, “Bazı illerde il, ilçe merkezinde bulunan karantina alanlarına devlet yardımı yapılırken aynı ildeki köylere yardım yapılmıyor. Yardım talebi olduğu halde yardım gelemeyen yerler bulunuyor” dendi.

VAKA VAR AMA KARANTİNA YOK

Raporda, vakaların olduğu yere karantina uygulanmadığı şu sözlerle anlatıldı:

“Kırklareli’nin Babaeski İlçesi Büyükmandıra Beldesi’nde görülen vaka üzerine karantina tedbiri alındığı ancak uygulamanın vakanın tespit edildiği ana cadde olan Atatürk Caddesi’nde değil hemen arkasındaki ara yolda bulunan Bağlar Sokağı’nda gerçekleştirildiği anlaşıldı. Karantina uygulamasının vakanın görüldüğü yer olan ana cadde yerine neden arka sokağında uygulandığı sorusu yanıtsız kalırken, karantina altındaki evlere hiçbir yardım yapılmaması da başka bir tartışma konusu.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol