birgün

2° AZ BULUTLU

GÜNCEL 02.04.2020 10:57

Karantinaya alınan yerlere 9 apartman da eklendi: İllerde yeni kararlar

Türkiye’de son 24 saatte karantina alınan yerleşim yerlerine yenileri eklendi. Bitlis’te 9 apartmanın karantinaya alınması dikkat çekti

Karantinaya alınan yerlere 9 apartman da eklendi: İllerde yeni kararlar

Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı genel bir karantina uygulaması hayata geçirilmezken bölgesel karantina kararları devam ediyor.

Son 24 saat içinde alınan karantina kararları şöyle:

ORDU

Ordu’nun Kabataş ilçesinde Elbeyi Mahallesi yeni tip koronavirüs vakalarının tespit edilmesi nedeniyle karantina altına alındı.

Ordu Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Kabataş ilçesi Elbeyi Mahallesi Kazancılı Küme Evleri mevkisinde çeşitli sebeplerle diğer illerden dönüşlerin artması sonucu yapılan testler sonucunda Koronavirüs vakaları tespit edildi.

Testleri pozitif çıkan kişilerin temas ettiği kişi sayısının yüksek olduğunun belirlenmesinin üzerine mahallede karantina kararı alındı.

Karantina kararı alınması nedeniyle Kabataş ilçesi Elbeyi Mahallesi Kazancılı Küme Evleri mevkisine giriş ve çıkışlar kapatıldı. Ordu Valiliği, karantina kararına uymayanlar hakkında idari ve adli işlem başlatılacağını açıkladı.

BİTLİS

Bitlis'in Tatvan ilçesinde yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 3 köy ve 9 apartman karantinaya alındı.

MUŞ

Muş'un Korkut ilçesine bağlı bir köy, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Valilikten yapılan açıklamada, Korkut ilçesine bağlı Güneyik köyünün karantina altına alındığı belirtildi.

Ayrıca Muş ve Bulanık ilçesine bağlı 3 köy, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina altına alındı. Valilikten yapılan açıklamada, merkez Yazla ve Alagün köyleri ile Bulanık ilçesinin Yazbaşı köylerinin karantinaya alındığı belirtildi.

KONYA

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, bir mahallenin yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina altına alındığı bildirildi. Beyşehir Kaymakamlığından edinilen bilgiye göre, Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Esence Mahallesi'nin Kovid-19 tedbirleri kapsamında karantina altına alındığı belirtildi. Karantinanın ikinci bir emre kadar süreceği belirtildi. Jandarma ekiplerinin mahalleye girişe ve mahalleden çıkışa izin vermediği görüldü.

BAYBURT

Bayburt merkeze bağlı Adabaşı köyü, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, merkeze bağlı Adabaşı köyünde, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27. ve 72. maddeleri kapsamında bugünden itibaren ikinci bir değerlendirmeye kadar karantina uygulamasına geçildiği belirtildi.

SİVAS

Sivas'ın Zara ilçesine bağlı 1 köy, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Sivas Valiliğinden yapılan açıklamada, Zara İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Tuzlagözü köyünün, Kovid-19 tedbirleri kapsamında karantinaya alındığı bildirildi.

NİĞDE

Niğde’nin Altunhisar ilçesine bağlı Ulukışla köyü, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina altına alındı. Valilikten yapılan açıklamada, Altunhisar İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında salgının önlenmesi, halk sağlığının korunması amacıyla ilçeye bağlı Ulukışla köyünün bugünden itibaren 14 gün süreyle karantinaya alındığı belirtildi.

SAMSUN

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde bir mahalle, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina altına alındı. Samsun Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun kararıyla Ovacık Mahallesi'nin karantina altına alındığı duyuruldu.

UŞAK

Uşak'ın Banaz ilçesinde bir köy, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina altına alındı. Uşak Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Gürlek köyünün karantina altına alındığı duyuruldu.

ÇANKIRI’DA KARANTİNA KALDIRMA KARARI

Çankırı'nın Çerkeş ilçesine bağlı Aliözü köyünde ise karantina tedbirlerinin sonlandırıldığı bildirildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 28 Mart Cumartesi günü başlayan karantina uygulamasının, yapılan değerlendirmeler sonucu İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararıyla saat 22.00'de sonlandırıldığı ifade edildi.

TOPLAM 24 İLDE 63 BELDE

Anadolu Ajansı'nın geçtiği son habere göre yeni eklenenlerle birlikte karantina kararları alınan il sayısı 24’e belde, köy, mezra ve mahalle sayısı ise 63’e yükseldi.

Giriş ve çıkışların durdurulduğu, vatandaşlara gıda yardımı yapılan belde, köy, mezra ve mahallenin yer aldığı şehirler şunlar: Malatya, Bartın, Çorum, Bitlis, Erzincan, Tunceli, Bayburt, Kütahya, Gümüşhane, Çankırı, Çanakkale, Giresun, Yozgat, Kars, Sivas, Artvin, Konya, Samsun, Rize, Trabzon, Zonguldak, Van, Muş ve Ordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol