birgün

10° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 06.12.2020 07:32

Kararname Erdoğan’ı yalanlıyor

Tank-palet fabrikasının özelleştirilmediğini öne süren Cumhurbaşkanı Erdoğan, işletme hakkının devredildiğini savundu. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde ise fabrikanın “Özelleştirilme kapsamına alınması ve özelleştirmenin işletme hakkının devredilmesi şeklinde yapılması” ibareleri yer aldı.

Kararname Erdoğan’ı yalanlıyor

Haber Merkezi

Tank-palet fabrikasının Katarlılara satılmasına tepkiler sürerken, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ilginç bir savunma geldi. Fabrikanın satılmadığını, özelleştirilmediğini söyleyen Erdoğan, işletme hakkının devredildiğini savundu. 19 Aralık 2018 tarihli ve 481 karar sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde ise fabrikanın “Özelleştirilme kapsamına alınması ve özelleştirmenin işletme hakkının devredilmesi şeklinde yapılması” ibareleri yer alıyor.

Arifiye’deki tank-palet fabrikasına ilişkin konuşan Erdoğan, “Arazisi, binası, makinaları dahil her şeyiyle bedeli 250 milyon doları ancak bulan bir tesistir. Bu tesise 20 milyar dolar diyen ömründe hem hiç tesis görmemiştir hem de 20 milyar doların ne anlama geldiğini bilmiyor” dedi.


Erdoğan, “Yapılan işlemin adı satış değil, özelleştirme değil, işletme hakkı devridir. Bir Türk şirketi olan BMC’ye işletme devri olan fabrikanın Katarlı yatırımcılara satışı kesinlikle söz konusu değildir. BMC bazı projelerinde Katarlı yatırımcılarla da ortaklık ilişkisi kurmaktadır” diye konuştu.

“Fabrikaya 50 milyon dolarlık yatırım şartı da var. Aynı zamanda fabrikada TSK’nin ihtiyaç duyduğu tüm bakım ve onarım çalışmaları da devam edecektir” diyen Erdoğan, “Biz fabrika üzerinden TSK’ye ve kahraman askerlerimize yöneltilen saldırıların asıl sebebini gayet iyi biliyoruz. TSK’yi tek parti faşizmini sürdürme gayretlerinin kalkanı olarak kullananların artık sadece milletin ordusu haline gelen kuruma tahammülsüzlüklerinin sebebini gayet iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Cihaner’den tepki

Erdoğan’a tepki gösteren eski CHP Milletvekili ve Gelecek İçin Biz hareketi temsilcilerinden İlhan Cihaner, 19 Aralık 2018 tarihli 481 karar sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni paylaştı. Kararnamede fabrikanın “Özelleştirme kapsam ve programına alınmasına, özelleştirme hakkının işletme hakkının verilmesi yöntemiyle gerçekleştirilmesi ve işletme hakkının 25 yıl olarak belirlenmesine” ibarelerinin yer alması dikkat çekti. Cihaner, belgeye rağmen birçok televizyon kanalında özelleştirmenin olmadığı yönünde haberler yapılmasına da tepki gösterdi.

kararname-erdogan-i-yalanliyor-813402-1.