birgün

12° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

"Karasu Limanı’nda 750 milyonlukluk yolsuzluk" iddiası Meclis gündeminde

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Sayıştay’ın, Adapazarı- Karasu Limanları ve Sanayi Tesisleri için yüklenici firmaya 752 milyon TL fazla ödeme yapıldığına ilişkin raporu üzerine, konuyu Meclis’e taşıdı.

SİYASET 04.12.2020 14:19
"Karasu Limanı’nda 750 milyonlukluk yolsuzluk" iddiası Meclis gündeminde
Abone Ol google-news

Sayıştay’ın, Adapazarı- Karasu Limanları ve Sanayi Tesisleri için yüklenici firmaya 752 milyon TL fazla ödeme yapıldığına ilişkin raporu üzerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıyarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun açıklık getirmesini istedi.

Sayıştay denetçileri tarafından, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın mali hesaplarında yapılan incelemelerde, “Adapazarı- Karasu Limanları ve Sanayi Tesisleri Demiryolu Bağlantısı Altyapı İnşaatı” işinin ihalelerinde yüklenici firmaya 752 milyon TL fazla ödeme yapıldığı tespit edildi.

karasu-limani-nda-750-milyonlukluk-yolsuzluk-iddiasi-meclis-gundeminde-812977-1.
CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım

ANKA’da yer alan habere göre, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. Adapazarı-Karasu Limanlar ve Sanayi Tesisleri demiryolu bağlantısı altyapısı inşaatında Sayıştay’ın tespitlerini aktaran Özkan Yalım, Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

►Adapazarı-Karasu Limanları ve Sanayi Tesisleri Demiryolu Bağlantısı Altyapısı İnşaatı işi hangi yüklenici firmaya verilmiştir. Firmanın ortakları kimlerdir?

►Yüklenici firmayla yapılan sözleşme bedeli ne kadardır?

► Yüklenici firmaya sözleşmeyi aşan ödeme yapıldığı doğru mudur? Doğru ise ne kadarlık fazla ödeme yapılmıştır?

► Sayıştay raporu sonrası yapılan fazla ödeme yüklenici firmadan geri alınmış mıdır?

► Yüklenici firmaya ihale bedelinin çok üstünde ödeme yapanlarla ilgili herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır?”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol