birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 10.08.2020 17:21

Karayalçın’dan İnce’ye sert sözler

Eski CHP’li bakan Murat Karayalçın, parti kuracağı söylenen Muharrem İnce’ye sert ifadelerle yüklendi. İnce’nin açıklamalarının bir partili açısından doğru olmadığını dile getiren Karayalçın, “Şantaj bu” dedi.

Karayalçın’dan İnce’ye sert sözler

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce krizini konuşmak için görüşen eski CHP'li bakan Murat Karayalçın, İnce hakkında çok sert açıklamalarda bulundu.

Haber Global kanalında konuşan Karayalçın, İnce'nin şantaj yaptığını öne sürdü. İnce’nin açıklamalarının bir partili açısından uygun olmadığına işaret eden Karayalçın, "'Ben bir parti kurmuyorum, bir hareket başlatıyorum' dedi. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylığı düşündüğü için bunu yapıyor. Ben CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olurum, olmazsam imzayla kampanya başlatırım şeklindeki bir açıklama, bir partilinin kullanacağı açıklama değil. Hele Sayın İnce gibi CHP'nin geleneklerini önemseyen bir siyasetçinin söyleyeceği sözler değil, bir şantaj bu” ifadelerini kullandı.

Karayalçın ayrıca, Muharrem İnce ile ilgili olarak, önceki gün Eski CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin ile birlikte CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’yla yaptığı görüşmenin detaylarını da paylaştı.

Karayalçın'ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

‘ORTADA BİR SORUN OLMADIĞI ANLAŞILIYOR’

"Durum tam olarak kamuoyunda düşünüldüğü gibi değil. Öyleydi ama cumartesi günü Muharrem İnce’nin verdiği demeç durumun öyle olmadığını gösteriyor. Muharrem Bey ‘ben bir parti kurmuyorum, hareket başlatıyorum’ dedi. Bir parti kurmuyorsa CHP’den de ayrılmıyor. Bu hareket muhtemelen ileride yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylığı düşündüğü için. Ortada bir sorun olmadığı anlaşılıyor. Onun için bir girişimde bulunmanın da anlamı yok. Ben Sayın Genel Başkanı kutlamak için ziyaret ettim.

Muharrem İnce’nin çıkışını da konuştuk. Düşüncelerimizi anlattık Hikmet Çetin’le birlikte. Hikmet Çetin, birliğin bütünlüğün önemini ifade etti. CHP içinde gerçekten birliğe beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bunun yalnızca Muharrem Bey için söylemiyorum tüm partililer için geçerli. Özü itibarıyla hayırlı olsun ziyaretiydi.

‘PARTİLİLERİN KATILACAĞI BİR ÖN SEÇİM OLMALI’

Ben CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olurum, olmazsam imza ile kampanya başlatırım şeklindeki bir açıklama, bir partilinin kullanacağı açıklama değil. Hele Sayın İnce gibi CHP’nin geleneklerini önemseyen bir siyasetçinin söyleyeceği sözler değil, bir şantaj bu.

Bir ön seçimle CHP kendi adayını (Cumhurbaşkanlığı seçimi) belirlerse buna kimsenin itiraz edeceği bir şey olmayacaktır. Tüm partililerimizin katılacağı bir ön seçim olmalı ama aynı zamanda genel başkanımızın ittifak görüşmelerinde elini güçlü tutacak bir marj da kazandırılabilmeli. Biz böyle bir modeli gerçekleştirebiliriz, benim önerim bu. Bunu kabul etmiyorum, ayrıca adaylığımı koyacağım denmesi bana göre doğru değil. Benim tercihim partinin içinde olmaktır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız