Google Play Store
App Store

Erdoğan ile Biden görüşmesi öncesinde dikkat çeken bir çıkış yapan PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, “Birkaç ay önce Türk devleti bazı dostlar vasıtasıyla, hatta Tayyip Erdoğan bizzat kendisi bize bilgi göndererek, ‘Türkiye’nin içinde ya da Kuzey Kürdistan’da ateşkes ilan edin, o zaman biz de Kürdistan’ın diğer parçalarında yapacağınız hiçbir şeye müdahil olmayız’ dediler” iddiasında bulundu.

Karayılan’dan ‘ateşkes teklifi’ iddiası: “Erdoğan’dan mesaj geldi”

PKK’nin üst düzey yöneticilerinden Murat Karayılan, Kürtçe yayın yapan Sterk TV’nin 9 Haziran akşamı yayımlanan özel programında, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın 14 Haziran’da Brüksel’de yapacakları görüşme öncesinde dikkat çeken iddialarda bulundu.

Erdoğan’ın kendilerine birkaç ay önce ‘aracılar vasıtasıyla mesaj gönderdiğini’ ileri süren Karayılan, “Türkiye içinde ateşkes ilan edilmesi karşılığında, PKK’nin Türkiye sınırları dışındaki varlığına karışmama taahhüdünde bulunduğunu” ifade etti.

Karayılan ‘gizli bir bilgi paylaştığını’ iddia ederek şunları söyledi:

“ŞİMDİ KAMUOYU ÖNÜNDE PAYLAŞIYORUM”

“Başka bir şey daha var ve bu gerçekten gizli bir şeydi. Şimdiye kadar Kek Mesud’u görürsem onunla paylaşırım ya da KDP yetkilileri ile görüşürsem söylerim, diyordum. Ancak şimdi bunu Kürt halkının ve kamuoyu önünde paylaşıyorum. Birkaç ay önce Türk devleti bazı dostlar vasıtasıyla, hatta Tayyip Erdoğan bizzat kendisi bize bilgi göndererek, ‘Türkiye’nin içinde ya da Kuzey Kürdistan’da ateşkes ilan edin, o zaman biz de Kürdistan’ın diğer parçalarında yapacağınız hiçbir şeye müdahil olmayız’ dediler. Yani ateşkes ilan edin, işte KDP ile bir ihtilafınız var gidip onlarla savaşın…”

PEŞMERGE İLE PKK’Yİ SAVAŞTIRMAK BİR PLAN”

Karayılan, ‘son 6 yıldır devam eden savaşın bu yılın başından itibaren tüm şiddetiyle sürdüğünü’ söyledi ve ‘Peşmerge ile PKK’yi savaştırmanın bir plan olduğunu’ savundu. Karayılan şunları dile getirdi:

“Şimdi bize yönelik böyle yaygın bir saldırıların olduğu dönemde nasıl Peşmergeye saldıracağız? Bu akıllıca bir şey mi? Neden kendi elimizle ikinci bir cephe açalım? Birazcık aklı olan herkes, böylesine çetin, varlık ve yokluk savaşındaysa neden kendisine ikinci bir cephe açsın? Hem de Metina gibi bir yerde. Metina’nın kuzeyinde savaş varken Metina’nın ortasında Peşmergeye karşı neden ikinci bir cephe açalım? Burada hiçbir akılcı yan olmadığı gibi temeli yoktur. Yani gerillalar Peşmergeye saldırmadı.”

Karayılan, KDP yetkililerini bir ‘Kürt-Kürt çatışmasından kaçınmaya’ çağırdı.