birgün

19° AZ BULUTLU

DÜNYA 11.04.2021 12:07

Karayipler'deki La Soufriere yanardağı 3. kez patladı

Bilim insanlarının yanardağın faaliyete geçtiğine ilişkin uyarılarını dikkate alan hükümet, 8 Nisan’da Ada sakinlerini tahliye etmişti. Karayipler’deki St. Vincent Adası’nda bulunan La Soufriere Yanardağı üçüncü kez patladı.

Karayipler'deki La Soufriere yanardağı 3. kez patladı

Karayipler’deki St Vincent Adası’nda bulunan La Soufriere Yanardağı’nın 3’üncü kez patlaması sonucu yerleşim yerlerine kül yağdı. Yetkililer, patlamaların devam edebileceğini belirtti.

Ülkenin Ulusal Acil Durum Yönetimi Örgütü NEMO, St. Vincent adasındaki La Soufriere Yanardağı’nın 3’üncü kez patladığını açıkladı. Cuma günü 2 defa patlayan yanardağ çevresinde yoğun kül yağışı olduğunu belirten yetkililer, patlamaların devam edebileceğini belirtti. NEMO, yoğun kül yağışının ve havaya yayılmış kükürt kokusunun yaşamı olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

ADA SAKİNLERİ 8 NİSAN'DA TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Bilim insanlarının yanardağın faaliyete geçtiğine ilişkin uyarılarını dikkate alan hükümet, 8 Nisan’da Ada sakinlerini tahliye etmişti.

Yetkililer, dün erken saatlerde ilk patlamanın gerçekleştiğini ve La Soufriere Yanardağı'ndan fışkıran küllerin yaklaşık 7 kilometre yüksekliğe kadar yayıldığını bildirmişti.

En son 1979'da faaliyete geçen Yanardağ'da 1902'de meydana gelen patlamada 1500’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol