birgün

13° AÇIK

Kardeşi açıkladı: Covid krizinde Kim Jong-un ağır hastalandı

Koronavirüs salgının başından beri ülkesinde hiç vaka olmadığını iddia eden Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'uın Covid-19'a yakalandığı ve hastalığı ağır geçirdiği açıklandı.

DÜNYA 11.08.2022 08:56
Kardeşi açıkladı: Covid krizinde Kim Jong-un ağır hastalandı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Kuzey Kore lideri Koronavirüs salgının başından beri ülkesinde hiç vaka olmadığını iddia eden Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkedeki Covid salgınına karşı zafer elde edildiğini açıklarken kız kardeşi Kim Yo-jong, ağır hastalananlar arasında Kuzey Kore liderinin de olduğunu açıkladı.

The Guardian’da yer alan habere göre, sağlık görevlileri ve bilim insanlarının yer aldığı bir toplantıda konuşan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Covid salgını karşısında alınan önlemlerin hafifletilmesi çağrısında bulundu. Kim Jong-un, ülkede Covid ölümlerinin resmi olarak 74 olduğunu söyleyerek “dünya sağlık topluluğu içinde benzeri görüşlmemiş bir mucize” ifadelerini kullandı.

Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong ise, ülkede çıkan Covid krizinin Güney Kore’den fırlatılan virüslü balonlardan kaynaklandığı iddiasını sürdürdü.

Kim Yo-jong aynı zamanda ağabeyi, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ağır hastalandığın söyledi.

Kim Yo-jong, “Yüksek ateşle ağır bir şekilde hasta olsa da bir an bile uzanıp dinlenmedi” dedi.

Sağlık altyapısının yetersiz olduğu bilinen Kuzey Kore, salgının ilk iki yılında hiçbir Covid vakası bildirmedi.

Bu yılın mayıs ayında, Kuzey Kore’de ilk defa “yüksek ateş” vakaları bildirilmeye başlandı ve 4.8 milyon vaka bildirildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun