birgün

15° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 13.09.2018 16:02

"Karma eğitim bilimsel bir zorunluluktur"

"Karma eğitim bilimsel bir zorunluluktur"

Birlekişik Haziran Hareketi, Karma eğitimin kaldırılmasıyla birlikte 16 yıllık AKP iktidarının eğitimi yerle bir ettiğini vurgulayan bir açıklama yayınladı.

Geçen bir yıla LGS ve Çember Sistemi belirsizliği damga vurmuştu. Bu belirsizlik skandal ile sonuçlanmıştı. Dördüncü yerleştirme sonucunda hala çözülmediği söylenen açıklamada, "Gayrimeşru referandum sonrasında yasallaşan yetkilerle ve LGS+Çember Sistemi skandalı yaşanırken atanan Milli Eğitim Bakanı'na, İslamcı kesimden olmadığı ve eğitim camiasından geldiği için bazı kesimlerce kurtarıcı gözüyle bakıldı. Ancak, umut edenlerin yanıldığı kısa sürede ortaya çıktı. Peş peşe yaşanan gelişmeler eğitimde aynı gerici ve faşist hattın devam ettirildiğini açıkça ortaya koydu" ifadelerine yer verildi.

Eğitimdeki gerici kuşatmanın madde madde sıralandığı açıklamanın devamı şu şekilde:

"-Fethullahçılardan boşalan kadrolar başka tarikatlarca kapışıldı.

-Kamu yararına dernek statüsü verilen dinci derneklere kamu arazileri peşkeş çekilerek yurt açma yetkisi verildi.

-Gerici kuruluşlarla yapılan protokoller eliyle yalnız okul çağındaki çocuklarımız değil, yetişkin eğitimi de tarikat ve cemaatlere teslim edildi.

-Yoksul halk çocukları, istemedikleri halde seçeneksizlik nedeniyle imam hatiplere yerleştirildiler. Koşulları uygun olan aileler kredi çekerek özel okullara yöneldiler. Nitelikli ve bilimsel eğitim almak bir hak iken parayla erişilebilir olması kanıksanır hale geldi. Bu yolla siyasal İslamcı neoliberal proje kurumsallaşmaya devam ettirildi.

MEB'in "Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği”nde son yapılan değişiklikler, bakan İslamcı olmasa bile rejimin gerici karakterinin her şeyi belirlediğini bir defa daha gösterdi. İmam hatip açmak için hiçbir yazılı koşul bulunmazken, diğer okul türlerinin açılması için koşullar zorlaştırıldı. Yapılan bu değişiklik küçük ilçelerde Anadolu Lisesi açılmasını olanaksız hale getiriyor.

Karma eğitim bilimsel bir zorunluluktur

Aynı yönetmelik değişikliği karma eğitimi bir zorunluluk olmaktan çıkartıyor. Direnişle karşılaşmadıkları her yerde yapageldikleri; kız ve erkek çocukların sınıflarını, koridorlarını, katlarını, bahçelerini ayırma uygulamasına artık hukuksal zemin yaratılmış oluyor. Karma eğitim sağlıklı bir birey ve sosyal hayat için, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadının sosyal hayattan soyutlanmaması için bilimsel bir zorunluluktur. Kıyafet "Özgürlüğü" söylemi ile başlanıp "Türban zorunluluğu"na dönüşen uygulama hafızalarımızda tazeliğini koruyor. Taşra ve kent çeperlerinden başlayarak kız ve erkek çocuklarının ayrı okullarda okutulmasının da "Seçme özgürlüğü" olarak sunulup, mahalle baskısı ile bir zorunluluk haline getirilmek istendiği açıktır.

Giydirilmeye çalışılan bu neoliberal, gerici deli gömleğini kabul etmiyoruz.

Duyarlı bütün toplum kesimlerini birlikte davranmaya, birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

Çıkış yolu, laikligi kazanmak için birlikte ve örgütlü mücadeleden geçiyor.

Bu zehrin panzehiri laikliktir, bilimsel eğitimdir.

Laikliği kazanacağız!.."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız