birgün

22° AÇIK

Karma eğitime bir darbe daha: Okul kontenjanlarında cinsiyetçi yaklaşım

MEB, sınavla öğrenci alacak meslek liselerinin alanlarına ilişkin listeyi yayımladı. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderilen listede, karma eğitim yapılan merkezi sınavla öğrenci alan bazı sınıfların kontenjanları cinsiyete göre belirlendi

EĞİTİM 23.05.2018 07:49
Karma eğitime bir darbe daha: Okul kontenjanlarında cinsiyetçi yaklaşım
Abone Ol google-news

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@birgun.net @mustafamertb_

Kaynaklarının çoğunu meslek liselerine ayıran ve 2 Haziran’da gerçekleşecek liselere giriş sınavıyla öğrenci alacak okulların büyük bölümünü meslek liseleri arasından belirleyen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), meslek liselerinin sınavla öğrenci alınacak bölümlerini açıkladı. Bakanlığın, “Program Türü ve Alan Açılması” başlığıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderdiği yazı, MEB’in karma eğitime karşı tutumunu gözler önüne serdi. Sınavla öğrenci alacak bazı bölümlerin kontenjanları sadece kız öğrencilere ayrıldı.

Onlarca alanda karma eğitim yok
Öğrencilerin ve velilerin tercihinin akademik eğitim veren liselerden yana olmasına karşın okullaşmayı imam hatipler ve meslek liseleri üzerinden yürüten MEB, merkezi sınavla öğrenci alacak meslek liselerinin alanlarına ilişkin listeyi yayımladı. Daha önce hem kız hem erkek öğrencilerin eğitim alabildiği birçok meslek lisesi alanı, yalnızca kız öğrencilerin eğitim alabileceği şekilde yeniden düzenlendi.

MEB, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Makine Teknolojisi ve İnşaat Teknolojisi gibi ağır sanayiye istihdam sağlayacak alanların öğretim türüne dokunmadı. Buna karşın aralarında, Kimya Teknolojisi, Büro Yönetimi, Sanat ve Tasarım, Grafik ve Fotoğraf, Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri gibi alanların da yer aldığı onlarca alan erkek öğrencilere kapatıldı.

Bölümlerin cinsiyetçi bir yaklaşımla belirlendiğinin altını çizen Eğitim Sen Genel Eğitim ve Yüksek Öğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan, “2018 yılında bu şekilde bir yaklaşımla bölümlerin belirlenmesi talihsizliktir” dedi. Bozdoğan, alanların öğretim türünde yapılan değişiklikle karma eğitimin fiilen ortadan kaldırıldığına dikkat çekerek, “Aşırı cinsiyetçi bu bakış açısı, belli ki bazı mesleklerin sadece kadınlar tarafından yapılabileceği gibi kabul edilemez bir düşünceye sahiptir” diye konuştu.

‘Piyasaya uygun eğitim yapılıyor’
Bakanlığın, meslek liselerinin ortaöğretim kurumları arasındaki toplam oranını artırmaya çalıştığını vurgulayan Bozdoğan, “Meslek liselerinin piyasaya ara eleman yetiştirmekle beraber, iktidarın siyaseten kendisini yeniden üretiminin politik kitle tabanın yetiştirildiği kurumlar olarak yapılandırılmaya çalışılması da zaten bilinen bir gerçek” ifadesini kullandı. Bozdoğan, 10 Nisan’da yayımlanan ve sınavla öğrenci alacak okulların düzenlendiği kılavuzdaki meslek lisesi ağırlığını anımsatarak, “Meslek liselerine öğrencilerin erişimi öncelik olarak korunuyor. Listede bulunan okullar incelendiğinde de aynı ayrıcalığın sürdürüldüğüne tanıklık ediyoruz” dedi. MEB’in kontenjanları belirlerken piyasanın gereksinimlerini dikkate aldığını sözlerine ekleyen Bozdoğan, “Okullaşma politikasını belirleyen temel unsurun öğrencilerin gereksinimleri ile ilgi ve yetenekleri doğrultusundaki tercihleri olmalı” diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol