birgün

19° AÇIK

Karma Komisyon Semra Güzel için toplandı: Hazırlık Komisyonu kurulacak

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan iki dokunulmazlık dosyası, Karma Komisyon’da görüşüldü. Güzel'in dokunulmazlığını kaldırmak için Hazırlık Komisyonu kurulmasına karar verildi.

SİYASET 20.01.2022 12:03
Karma Komisyon Semra Güzel için toplandı: Hazırlık Komisyonu kurulacak
Abone Ol google-news

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla hazırlanan iki dokunulmazlık dosyasını görüşmek için toplandı.

AKP Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında bir araya gelen Karma Komisyon, PKK'li Volkan Bora ile fotoğrafları basına yansıyan HDP'li Güzel hakkındaki iki Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi'ni ele aldı. Komisyon, Güzel'in dokunulmazlığını kaldırmak için Hazırlık Komisyonu kurulmasına karar verdi.

Beş kişilik Hazırlık Komisyonu'nda AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, AKP İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, HDP Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki, Hazırlık Komisyonu'na üye olarak seçildi.

hdp-li-semra-guzel-in-dokunulmazlik-dosyasi-karma-komisyon-da-970336-1.

BOZDAĞ: BUGÜN HAZIRLIK KOMİSYONU KURACAĞIZ

Toplantı öncesi konuşan Bozdağ, HDP'li Güzel hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla düzenlenen yasama dokunulmazlığı dosyası ve eklerini görüşeceklerini söyledi.

Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması sürecine ilişkin mevzuatı aktaran Bozdağ, "Bugün yalnızca Hazırlık Komisyonu kurulması konusunu ele alarak Hazırlık Komisyonu kuracağız. Takdir komisyonumuzun saygın üyelerine aittir" dedi.

Karma Komisyon Başkanı olarak öneride bulunan Bozdağ, "Covid-19 şartlarını da dikkate alarak bugün yalnızca Hazırlık Komisyonunu kurup müzakereleri Hazırlık Komisyonu raporu geldikten sonra onun üzerinde yapalım. Hazırlık Komisyonu'na yazışma yetkisi vereceğiz. Dosyaya yeni bilgi, belge ve ekler gelebilir. Onları da gördükten sonra komisyonumuz detaylı değerlendirmeleri rapor üzerinde yaparsa hem sıhhatli hem doğru hem de daha hızlı karar almış olabiliriz" ifadesini kullandı.

Bekir Bozdağ, dokunulmazlık dosyalarının görüşülmesinin gizlilik esasına riayet edilerek yapıldığını, fezlekeleri okutacağını ve dokunulmazlık dosyası üzerinde müzakerelerin yapılacağını belirterek, yazılı ve görsel basını salonun dışına çıkardı.

Karma Komisyon toplantısı, basına kapalı devam ediyor.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol