birgün

13° AÇIK

YAŞAM 23.11.2021 10:41

Karşı çıktılar kazandılar

Karşı çıktılar kazandılar

Aycan KARADAĞ

İzmir’in Tire ilçesinde Kartal Dağı'na Emerald Maden şirketi tarafından kurulması planlanan mermer ocağı projesi Zeytin Yasası’na aykırı bulunduğu gerekçesiyle iptal edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Zeytin ağaçlarının gelişimine mani olacak kimyevi atık bırakan ve duman çıkaran tesisler yapılamaz” denildi.


Bakanlığın kararına karşın şirketin aynı bölgede başka ruhsat alanlarının da bulunduğu kaydedildi. Tire Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Hızlı, “Bu şirketin bu ormanlarda başka ruhsatları alanları da var. Biz bu kararla yetinmeyeceğiz. Maden ocağı ruhsatlarının iptali için gerekli hukuki mücadelemiz devam edecek. İlçemizin akciğerleri için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Kartal Dağı Koruma Platformu Sözcüsü Zeynel Aydın da, “Tedbirli olmaya devam edeceğiz. Tiremizi koruyacağız. Şirket sahipleri, Tire’yi ele geçirmekte ısrar ediyor. Onlar ne kadar çok ısrarcıysa, biz de o kadar ısrar edeceğiz. Şirket yetkilileri, açtıkları her davada aynı tepkiyle karşılaşacaklar” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol