birgün

15° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 15.09.2019 13:35

Karşıyaka'da 'akondroplazi kafe' açılıyor

Karşıyaka Belediyesi, yalnızca akondroplazi hastalarının çalışacağı kafeyi hizmete açıyor

Karşıyaka'da 'akondroplazi kafe' açılıyor


BERKAY SAĞOL

Karşıyaka Belediyesi ve Ege Fark Yaratanlar Derneği, akondroplazi (cücelik) hastalığına dikkat çekmek amacıyla büyük bir buluşma gerçekleştirdi. Mavişehir'de bulunan Tay Park'ta gerçekleşen buluşmaya Türkiye’nin farklı kentlerinde yaşayan yaklaşık 100 akondroplazi (cücelik) hastası ve aileleri katıldı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay buluşmada ailelere açılacak kafenin müjdesini verdi. Tugay yaptığı konuşmada, "Toplumda insanlarımızın cücelik diye bildiği tıpta Akondroplazi dediğimiz, genetik rahatsızlığa sahip vatandaşlarımızın, çocuklarımızın bir araya gelip kurduğu dernekle beraberiz bugün. Bu dernek yeni faaliyete başladı. Aslında çok mağduriyete sahip, engelliği bile çok geç tanınmış bir grup insanın yaşadığı sorunlarla ilgili çaba gösteriyorlar. Bizde Karşıyaka Belediyesi olarak bu çalışmanın içerisinde olmaya karar verdik ve bugün buluştuk. Burası Taypark, bu parkın içerisinde dernekle beraber bir kafe açacağız. Burada çalışanların hepsi akondroplazi hastası olacaklar. Özellikle çocukların yoğun ilgisini çekeceğini düşündüğümüz çok sempatik bir kafe olacak" ifadelerini kullandı.

"ÇOCUKLARIMIZ İÇİN TEDBİR ALINMALI"

11 yaşındaki akondroplaiz hastası Ömer Çetinkaya'nın annesi Figen Çetinkaya da kendi çocuğu ve diğer çocukların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek, Çocuklarımız başta anatomik yapısal sıkıntılardan kaynaklı, daha sonrada çevresel şartlardan dolayı sorunlar yaşıyor. Mesela otobüslerdeki iniş çıkışlar bile sorun olabiliyor. Çocuklarımızla ilgili sosyal hayatta hiçbir tedbir alınmıyor ebeveynleri olarak bizim yardım etmemiz gerekiyor. Özellikle bu şartlarda terk edilmiş olan bir sürü çocuk var. Çevrenin bakış açısının gelişmesini ve toplumun bir parçası olduğumuzun kabul edilmesi gerekiyor" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız