birgün

21° AZ BULUTLU

Karşıyaka'da Girişimcilik Merkezi törenle açıldı

Karşıyaka Belediyesi tarafından Karşıyakalı girişimcilere destek olmak amacıyla kurulan Girişimcilik Merkezi törenle açıldı.

BİRGÜN EGE 02.03.2021 13:17
Karşıyaka'da Girişimcilik Merkezi törenle açıldı
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Karşıyaka Belediyesi tarafından Karşıyakalı girişimcilere destek olmak amacıyla kurulan Girişimcilik Merkezi törenle açıldı. Pandemi kuralları çerçevesinde düzenlenen açılış törenine; Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekilleri Atilla Sertel ve Kamil Okyay Sındır, Yaşar Üniversitesi Rektörü Cemali Dinçer, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, KOSGEB İzmir İl Müdürü Levent Arslan, Siyasi parti temsilcileri, meslek odası başkanları, meclis üyeleri ve belediye bürokratları katıldı.

Girne Bulvarı üzerinde bulunan Girne Kültürpark alanı içerisinde yapılan merkez, açık çalışma ofisi ve girişimcilik eğitimi, mentörlük programları ile girişimci gençlere destek verecek. Girişimciler, üniversiteler, akademisyenler, öğrenciler, yatırımcılar, iş insanları, sivil toplum kuruluşları, kooperatifler ile Karşıyaka Belediyesi ve kamu kurumların merkezin paydaşları olarak yer alacak. Kentin girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi, girişimciliğe ilişkin farkındalık ile yetkinliğin artırılması amacıyla kurulan merkezde dijital kütüphane ve dijital hizmetler tamamen ücretsiz olacak. Tematik girişimcilik, proje ve iş geliştirme, finansmana erişim programları da, kurulan merkezde hayata geçirilecek. Alanında uzman kişiler ile meraklıları da bir araya getirecek olan Deneyim paylaşım günleri, yeni nesil topluluk etkinlikleri ve buluşmalar da burada gerçekleştirilecek.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay böyle bir oluşumun parçası olmaktan onur duyduğunu belirterek, “Ülkemizde belki haklarını tam olarak veremediğimiz, layık oldukları çalışma ortamlarını sağlayamadığımız çok değerli genç bir kitle var. Şu an internet üzerinden bilgi paylaşımıyla birbirleri ile entegre olan gençlerimize çalışma, bir şeyleri somut ürünlere dönüştürme ortamlarını sağlamak zorundayız. Belediyede bizim CV dosyamızda binlerce iş başvurusu var. Bunlar üniversitelerden mezun olmuş maalesef kendi işlerini kuramayan binlerce genç ve her biri bir şeyler yapmaya hazır. Ama biz onlara bu yolu açmadık, bu konuda biraz geride kaldık. Bu açığın fark edilmiş olduğunu; üniversitelerimizin, kamu yönetiminin çalışmalarından ve artık yerel yönetimler olarak bizlerin çalışmalarından anlıyorum. Bunun bir parçası olmaktan mutluluk ve onur duyuyorum” dedi.

karsiyaka-da-girisimcilik-merkezi-torenle-acildi-847671-1.

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel esnaf sorunlarına vurgu yaptığı konuşmasında, “Biz siyaseti yaparken tecrübelerimizi gençlerin bilgi ve birikimi ile birleştirmeliyiz. Z kuşağı dediğimiz dediğimiz gençlerin bilgi ve önerilerini kendi deneyimlerimiz ile bir araya getirip harmanlarsak öğrenecek çok şeyimiz olur. Ve ben bu girişimcilik merkezinden öğrenecek çok şeyimiz olduğunu biliyorum. Zor dönemlerden geçiyoruz, çok akıllı bir virüsle karşı karşıyayız. Lokantada, tiyatroda hemen hemen her yerde bulaşan virüs bir tek lebalep kongrelerde bulaşmıyor. Bu virüs dilerim bir an önce esnafın alanlarında da bulaşmamayı öğrenir. Çünkü esnaf bu ülkenin bel kemiğidir. Esnaf çökerse Türkiye çöker. Tekrardan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır böyle çalışmaların geleceğin güvence altına alınmasında önemli olduğunu vurgulayarak, “İnsan düşünce kalıplarından kendini kolay kolay kurtaramaz. Bundan kurtulmanın yolu yaratıcılıktan geçer. Yaratıcılık da tek başına yeterli değil, gerekli ortamın sağlanması lazım. İşte o ortam açılışını yaptığımız bu merkez. Karşıyaka Belediyesi’ni kutluyorum, başkanımızı kutluyorum. Parkların temiz olması, çöplerin toplanması bugüne dair bir iş. Ama geleceğimizi güvence altına alabilmenin yolu gençlerimize, insanlarımıza böyle ortamları yaratabilmektir. Bu oluşumun ortaya çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol