Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, spor kültürünün AKP iktidarında inşa edildiğini savunarak, “21 sene önce, pek çok alanda olduğu gibi sporda da büyük eksikleri olan bir ülkeydik. Tesis yoktu, imkan yoktu, sporcu yetiştirecek antrenör bulunmuyordu. Bırakın sahaları, kortları, pistleri, salonları, statları pek çok vilayetimizde bir futbol topu dahi çok değerliydi” dedi.

Kasapoğlu, spor kültürünün AKP iktidarında inşa edildiğini iddia etti: Futbol topu dahi çok değerliydi
Fotoğraf: AA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto Teşkilatı’nın 2021 yılı kesin hesap, 2023 yılı bütçesi ve Sayıştay raporları görüşüldü.

Toplantıda konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye'nin 21 sene önce sporda büyük eksikleri olan bir ülke olduğunu savunarak, spor tesislerinin olmadığını, sporcu yetiştirecek antrenörlerin bulunmadığını belirtti.

"SPORCU YETİŞTİRECEK ANTRENÖR BULUNMUYORDU"

Kasapoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz 21 senede çok ciddi mesafeler kat ettik. Spor politikalarında, spor tesislerinde, sporcu yetiştirme sisteminde en modern, en kaliteli, en teknolojik altyapıyı meydana getirdik. 21 sene önce, pek çok alanda olduğu gibi sporda da büyük eksikleri olan bir ülkeydik. Tesis yoktu, imkan yoktu, sporcu yetiştirecek antrenör bulunmuyordu. Bırakın sahaları, kortları, pistleri, salonları, statları pek çok vilayetimizde bir futbol dahi çok değerliydi. Uluslararası başarı için sporcu çıkaramıyor, branşlarda ülkemizi temsil edecek sporcu bulamıyorduk. Bir zincirin halkaları gibi tüm reformları uç uca ekledik. Sabırla, dirayetle spor kültürümüzü inşa ettik."

"DÜNYANIN EN KAPSAYICI YURT HİZMETİNİ SUNUYORUZ"

Kasapoğlu ayrıca, yurt sayısı ve kapasiteleri hakkında yaptığı açıklamada da, dünyanın en büyük ve en kapsayıcı yurt hizmetinin sunulduğunu savundu.

Kasaoğlu'nun açıklaması şöyle:

"81 ilde 254 ilçede 800 öğrenci yurdumuzla, 850.000 yatak kapasitesiyle dünyanın en büyük, en kapsayıcı yurt hizmetini gençlerimize sunuyoruz. Bu ölçekte bir hizmet, dünyanın hiçbir yerinde bulunmuyor. Bize en yakın Avrupa ülkesinde, bizimkinin ancak yarısı kadar bir yurt kapasitesi var. Dünyada 36 ülkenin nüfusu ise bizim yurt kapasitemizin altında kalıyor.

2002’de yalnız 190 adet ve 182 bin kapasiteye sahip yurtları, 21 senede sadece büyütmekle kalmadık, aynı zamanda eski yurtları yıkarak tamamını modernize ettik. Yurtlarımıza tam donanımlı bir yaşam merkezi olma vasfı kazandırdık. Yurtlarda ücretsiz internet, güvenlik, temizlik, eğitim ve atölye çalışmaları gibi imkanları gençlerimize sunuyoruz. Düzenli aralıklarla sosyal, kültürel, sportif faaliyetler, uyum programları, çeşitli kamp programları ve psikososyal destek çalışmaları yürütüyoruz. Biliyorsunuz bu yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın 105 yeni yurt binasını ve 223 bin yeni kapasiteyi hizmete almasıyla, rekor bir yurt yerleştirme performansına imza attık."

(ANKA)