birgün

10° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 06.02.2019 03:00

Kasım Tiyatrosu: Sanatı zincirlerinden kurtarıp özgürleştiriyoruz

Kasım Tiyatrosu çalışmalarını Eskişehir’de sürdüren bir tiyatro. İnsanların tiyatro eğitimi alabilmeleri ve gelip araştırma yapabilmeleri amacıyla kurulan Kasım Tiyatrosu ile konuştuk Kasım Tiyatrosu nasıl kuruldu? Yerleşik akademik düzenin tekilliğine, kalıpsal yaklaşımına; tiyatro kurumlarının özgünlükten ve toplumu bilinçlendirmekten daha çok parasal kaygıyı ön planda tutuşuna; yaşadığımız dönemin bu gibi istenmeyen yapılarına karşı Kasım Tiyatrosu’nu kurma fikrini […]

Kasım Tiyatrosu: Sanatı zincirlerinden kurtarıp özgürleştiriyoruz

Kasım Tiyatrosu çalışmalarını Eskişehir’de sürdüren bir tiyatro. İnsanların tiyatro eğitimi alabilmeleri ve gelip araştırma yapabilmeleri amacıyla kurulan Kasım Tiyatrosu ile konuştuk

  • Kasım Tiyatrosu nasıl kuruldu?

Yerleşik akademik düzenin tekilliğine, kalıpsal yaklaşımına; tiyatro kurumlarının özgünlükten ve toplumu bilinçlendirmekten daha çok parasal kaygıyı ön planda tutuşuna; yaşadığımız dönemin bu gibi istenmeyen yapılarına karşı Kasım Tiyatrosu’nu kurma fikrini edindik. Böyle bir aileyi ve bu düşünceyi yaşatabilecek bir yapıyı yaratmak, yıllar önce sadece bir fikirdi. Günler devrildikçe hem aklımızdaki hem de ruhumuzdaki bu düşünce somutlaşmaya başladı. Neyi nasıl yapardık veya nerede olurdu, bu konular hakkında ufacık bir fikrimiz yoktu. İstediğimiz, sanatın ve düşüncenin özgürce yaşayabileceği bir yer ve o yeri yeşertecek bir aile yaratmaktı. O yer, doğru bilgi arayışında olan herkesin bir sığınağı olmalıydı. Kuracağımız bu yapının içinde çağımızın üzerine çöken tembelliğe ve sıradanlığa yer vermemeliydik. Doğruyu aramak, sanatın gücünü kucaklamak ve sanatı tekrar hak ettiği kendi yerine taşımak istememiz; işte bütün bunlar bizleri besleyen, kendimize atfettiğimiz görevler olmalıydı. Bütün bu düşüncelerle beraber yola çıktık. 18 Kasım günü maceramızın ilk adımı atılmış oldu. Bizlere kapısını açan bir sahnede çalışmalarımıza başladık.

  • Mekân olarak nereleri kullandınız?

Başlangıç aşamasında yalnızca iki kişiydik, fikrimiz hayat kazanmaya başlayınca etrafımızı öğrenme açlığı çeken güzel insanlar sardı. Yoğun emekle, terle ve azimle beraber gün geçtikçe ailemiz büyüdü. Ailemiz büyüdükçe güç kazandık. Güç kazandıkça bir adım daha atma cesaretini gösterdik. İlk günlerde çalışmalarımızı, kiraladığımız ve bizlere kapısını açan sahnelerde sürdürdük. Güzeldi ve verimliydi, fakat artık kendimize ait bir sahneye ihtiyaç duyuyorduk. Ağacımızın boyu uzuyordu ve bizi eskiden besleyebilen toprak artık yetersiz gelmeye başlamıştı. Bir büyük adım daha atmamız gerektiğini hissediyorduk. İhtiyacımız vardı, içimiz içimize sığmıyordu. 10 Ocak günü, kuruluş günümüzden 53 gün sonra iki katlı bir binanın ikinci katının anahtarını teslim aldık. Büyük bir başarıydı, hayallerimiz somutlaşmıştı ve artık evimiz diyebileceğimiz verimli bir sahnemiz vardı.

  • “Emek, bütün olguların üzerindedir” mottosu ile yola çıkıyorsunuz. Nedir emeğin önemi sizin için?

“Başarının ardında doğru bir aile ve emek vardır.” Doğuştan yeteneği savunmayan, bireyin kendi gelişiminde emeğin ön planda olduğu ve azim gerektiren bir eğitim sistemini öğrencilerimize aktarıyoruz. Değişim gücünün kendi ellerinde olduğunu öğretmek istiyoruz. Bu yüzden “Emek, bütün olguların üzerindedir” diyoruz. Bünyemizdeki eğitmenlerimiz de bunu esas alarak emek göstermektedir. Sanatçılar, bilim insanları ve düşünürler ellerindeki ateşi tekrar insanlığa kazandırmalıdır.

  • Tiyatro eğitimi anlayışınız nedir peki? 

Dört duvar, nereden bakarsak bakalım bir insana soğuk gelebilir, fakat önemli olan o duvarlar arasına sığdırdıklarımızdır. Bizler, bize ait olan bu duvarlar içine bir dünyayı sığdırdık. Çağlar boyunca adını tiyatro dalında tarihe kazandırmış bütün ekol sahiplerinin fikirlerini harmanlayıp katılım gösteren öğrencilere savunduğumuz doğal oyunculuk kapsamında bilgileri aktarıyoruz. J.Grotowski’nin bedensel anlatım süreçlerinden, K.S.Stanislavski’nin yöntemine; Meisner metotsal çalışmalarından, Michael Chekhov yaklaşımına kadar bütün fikirleri anlatıyoruz. Tüm bu çalışmaları yürütürken herkesin benimseyebileceği ve uygulayabileceği yolları tercih ediyoruz. Bedenlerini ve ruhlarını keşfettikleri bütün süreçlerde, öğrenmek isteyen herkesin yanında bulunuyoruz. Sanatın değişim gücünü bireyin farkındalık yaşamına kazandırıp bireyi geliştiriyoruz. Sanatı zincirlerinden kurtarıp özgürleştiriyoruz.

  • Peki nasıl ayakta kalıyor Kasım Tiyatrosu?

Kasım Tiyatrosu, bünyesinde emeği geçen herkesin söz sahibi olduğu ve yapı taşında bulunduğu alternatif bir sanat akademisidir. Özgür yaratıcılığa ve özgünlüğe açılan bir kapıdır. Maddi ve manevi gücünü bu yapıya emek verenlerden kazanır. Bireysel çabalar bir ailenin taslağını oluşturabilir, fakat koca bir yapıyı ayakta tutan o yapıya inanç besleyen insanlardır. Ancak yüreği kocaman insanlardan oluşan bir aile, bu yapıyı güçlü tutabilir. İnsanların tiyatro eğitimi alabileceği, gelip araştırmalarını yapabileceği ve düşüncelerini besleyebileceği bu yeri ailemizle birlikte yaşatıyoruz.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız