birgün

22° AZ BULUTLU

YAŞAM 08.03.2017 07:46

Kastamonu’da geleceğe uzanan tarihi bir çiftlik

Tuğla ve alüminyumu yapı malzemesi olarak doğaya taşımak, kelimenin tam anlamıyla doğallığı ortadan kaldırmak demek. Ancak Balabanağa Çiftliği kötü örnekler dışında

Kastamonu’da geleceğe uzanan tarihi bir çiftlik

Doğal yaşam için kötü örneklerin çoğunlukta olduğu Türkiye’de umut veren örnekler de bulunuyor. Geleneğin samimiyetine sahip çıkanlar, sadece yaşadıkları doğayı değil yaşadığımız ülkeyi de güzelleştiriyor.

Kastamonu’nun Daday ilçesinde, geleneğe sahip çıkan böyle çok aile yaşıyor. O tarihi çiftlik evlerinden birinin ismi de Balabanağa Çiftliği. Kastamonu evi, ailenin en yeni fertlerinin çabası ile yeniden Oğuzbalaban ailesinin hayatının merkezine yerleşti.

Evren Oğuzbalaban da ailenin 400 yıllık tarihi ile bir olan çiftlik evlerinin hikayesini anlattı.

hayalimbiciftlik.com’da yer alan o hikâye:

İlkbahar yeşillik ve yağmur

Balabanağa Çiftliği 16. yüzyıl sonlarında kuruldu. Çiftliğin, en eski yapısı 1636’da yapılan Balabanağa Konağıdır ve yapıldığı günden bugüne Oğuzbalaban ailesine aittir.

Biz Balabanağa Çiftliği’ni, tarım çiftliği olarak kullanmaktayız ve çiftlikte ziyaretçiler ağırlamaktayız. Balabanağa Çiftliği’ni gelecek nesillere aktarılacak bir Dünya kültür mirası olarak görmekte ve bu amaçla korumaktayız. İhtiyacımız olan sebze ve meyveleri çiftlikte yetiştirerek karşılamaktayız. Et ve yumurta için tavuk, hindi, kaz ve ördek yetiştiriyoruz. Süt ve süt ürünleri için manda ve ineklerimizin sütlerinden yararlanmaktayız.

Burada ilk bahar yeşillik ve yağmurlu olur. Sebze ekim ve dikim işi yapılır. Kastamonu’nun iç kesimlerinde karasal iklim hakim olduğu için bazen soğuk olur ve meyve ağaçları yörede “don vurması” denilen olayından etkilenirse az ürün verir, etkilenmezse ağaçlar bol meyve verirler.

2011 senesinde Balabanağa Konağı’nın restorasyonunu gerçekleştirdik. Bu restorasyon, tarihi yapının sert iklim şartlarının getirdiği dış etkenlerden korunmasını sağladı.

Baharın gelişiyle beraber misafirlerimizi yaz boyu bahçede ve kamelyada ağırlamayı sürdürüyoruz. Balabanağa Çiftliği’nde dört mevsimi yaşayan misafirlerimiz, çiftliğe tekrar tekrar ziyaretlerini sürdürürler.

kastamonu-da-gelecege-uzanan-tarihi-bir-ciftlik-254713-1.kastamonu-da-gelecege-uzanan-tarihi-bir-ciftlik-254714-1.kastamonu-da-gelecege-uzanan-tarihi-bir-ciftlik-254715-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol