birgün

19° AÇIK

DÜNYA 19.04.2017 13:06

Katalonya bağımsızlık referandumuna gidecek

Katalonya hükümeti başkanı Carles Puigdemont, bağımsızlık referandumunun Eylül ayında yapılacağını açıkladı. İspanya hükümeti ise Katalanlar'ın bağımsızlığına kesinlikle karşı çıkıyor

Katalonya bağımsızlık referandumuna gidecek

Katalan hükümeti başkanı Carles Puigdemont, bağımsızlık referandumu için 1 ya da 8 Eylül tarihlerinde yapılacağını açıkladı.

Aynı gün başkan yardımcısı ve Katalonya Cumhuriyetçi Sol Partisi Başkanı (ERC) Oriol Junqueras da İspanyol hükümetinin referandumu engellemesi halinde Katalonya Parlamentosunun, bağımsızlık ilan etmek için yeterli çoğunluğa sahip olduğunu hatırlattı. İspanya hükümeti ise referanduma kesinlikle karşı çıkıyor.

Her şey bir an önce yapılsın

Bağımsızlık yanlısı muhafazakâr Katalonya Halk Birliği ise her şeyin bir an önce tamamlanmasını ve referandumun Haziran’da yapılmasını istiyor. Ancak kaosa yol açabilecek bu önerinin pek mümkün olmadığı konuşuluyor.

Öte yandan Katalan Halk Partisi başkanı Xavier García Albiol ise dün bağımsızlık isteyen partileri “çürüme" içinde olmakla suçluyor. Muhafazakar İspanyollara göre de hem fiziksel hem de psikolojik koşullar gereği referandumun yapılabilirliği yok.

Yükselişiyle İspanya politikasında muhafazakarlar ve sosyal demokratlar arasındaki dengeyi bozan sosyalist Podemos (Yapabiliriz) Partisi ise Katalonya’nın bağımsızlığını desteklememekle birlikte referandumun bir hak olduğunu savunuyor. Podemos genel sekreteri Pablo Iglesias’a göre Katalanların bağımsızlık referandumu tüm İspanya’da oylanmalı.

İspanya hükümeti izin vermiyor

Merkezi hükümeti ise bu referanduma izin vermeye hiç niyetli görünmüyor. Zira İspanya yasaları, bölgesel bir referandumun yapılmasına izin vermiyor.

Katalonya Parlamentosu, 2016 sonunda bağımsızlığa giden yol haritasını belirlemiş ve bunun için öncelikli olarak 2017’de referanduma gidileceğini açıklamıştı. İspanya Anayasa Mahkemesi geçen şubat ayında Katalonya’nın bağımsızlık referandumunu kararını iptal etmiş, Katalonya bölgesel hükümeti ise bu kararı tanımadığını ve referandumun yapılacağını açıklamıştı.

İspanya Anayasa Mahkemesi daha önce ayrılma sürecini iptal etmişti

İspanya Anayasa Mahkemesi, 2015’te Katalan Parlamentosu'nun İspanya'dan ayrılma sürecini başlatma kararını da iptal etmişti. Bunun üzerine Katalonya Eylül 2015’te bağımsızlık referandumu yerine bir halk oylaması düzenlemiş ve Katalanların yoğun ilgi gösterdiği bu gayrı resmi bağımsızlık referandumunda katılımcıların yüzde 80’i bağımsızlıktan yana oy kullanmıştı.

Üçüncü yol

İspanya’nın en etkili gazetelerinden biri olan El Pais tarafından yaptırılan araştırmaya göre ise Katalanların İspanya’dan ayrılmak ya da özerk olmaya devam etmek seçeneklerinin dışında üçüncü bir yola evet diyebileceği açıklanmıştı.

Sonuçları geçen hafta paylaşılan ankete göre Katalan seçmenlerin yüzde 46’sı “yeni ve değiştirilemeyen özel yetkiler” olduğu takdirde İspanya’nın bir parçası olarak kalmayı ediyor. DHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız