Katar Yatırım Fonu, Güney Koreli SK Grup şirketinin hisselerinden alıp İstanbul'un Avrupa ve Asya yakalarını karayoluyla birbirine bağlayan Avrasya Tüneli'ne ortak oldu.

Katar, Avrasya Tüneli’ne ortak oldu
Fotoğraf: AA

Katar Yatırım Fonu, İstanbul'un Avrupa ve Asya yakalarını karayoluyla bağlayan Avrasya Tüneli'nin yüzde 50 ortağı olan Güney Koreli SK Grup şirketinden hisse alıp ortak oldu.

Sözcü’de yer alan habere göre; Katar’ın devlet fonu “Qatar Investment Authority”, Avrasya Tüneli’nin yüzde 50 ortağı olan Güney Koreli SK Grup şirketinin bir kısım hisselerini alıp Avrasya Tüneli’ne ortak oldu.

REKABET KURUMU ONAYA GEREK OLMADIĞINA KARAR VERDİ

Tüneli işleten Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.’de (ATAŞ) , Yapı Merkezi ile Güney Koreli SK Group, yüzde 50’şer paya sahipti. Rekabet Kurumu devralmaya ilişkin izne gerek olmadığına karar verdi.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yayımlanan karara göre, Qatar Investment Authority’nin tek kontrolünde bulunan QH Oil Investments LLC aracılığı ile SK HoldCo Pte. Ltd.’nin bir kısım hissesinin devralınması ve nihai olarak Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.’ye QH Oil Investments LLC aracılığıyla yatırım yapılması işleminin kapsamda olmadığına karar verildi.

İYİ PARTİLİ SARI: SESSİZ İSTİLANIN BİR PARÇASI

Ortaklık kararına İBB Meclisi İYİ Parti Grup Sözcüsü ve ulaşım uzmanı Dr. Suat Sarı tepki gösterdi. Aralık ayında sosyal medya hesabında “Avrasya Tüneli'nin Katar'a satılması veya işletme hakkının verilmesi gündeme gelirse şaşırmayın. Osmangazi köprüsünün Çinlilere satılmasının direkten döndüğünü unutmayalım” şeklinde paylaşımda bulunarak uyarıda bulunan Sarı, “Aralık ayında söylemiştim, bugün ise gerçekleşti. AvrasyaTüneli hisselerinin bir kısmı Katar'a satıldı. Hiçbir şey aniden olmuyor” dedi. Sarı “Her şey planlı #Sessizİstila'nın bir parçası. Yavaş yavaş, sessiz sessiz ve ufak ufak tüm varlıklarımızı satıyorlar” diye tepki gösterdi.

Yüzde 10 seviyelerine gelen ABD enflasyon farkının Avrasya Tüneli geçiş ücreti garanti ödemelerine, yılbaşından itibaren dolar bazında yansıyacağını aktaran Sarı “ABD enflasyonunun daha da devam edeceğini gören Katarlıların alım iştahı, diğer YİD (yap-işlet-devret) projelerinde de devam edebilir” dedi.