birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 26.06.2021 13:21

"Katarlılara sınavsız tıp eğitimi" tartışması: Anlaşmanın içeriği ne? Kimleri kapsıyor?

Türkiye ile Katar arasında yapılan Askeri Eğitim ve İş Birliği Protokolü gereğince iki ülke vatandaşları tıp, diş hekimliği, eczacılık, sağlık meslek yüksekokulu, hemşirelik alanlarında karşılıklı olarak ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek. Peki, protokolün içeriği ne? Kimleri kapsıyor? Detaylar haberimizde.

"Katarlılara sınavsız tıp eğitimi" tartışması: Anlaşmanın içeriği ne? Kimleri kapsıyor?

Türkiye ile Katar arasında imzalanan “Askerî Sağlık Alanında Eğitim ve İş Birliği Protokolü” dün Resmî Gazete’de yayımlandı. Söz konusu protokol medyada, “Katarlı gençlere sınavsız tıp fakültesi eğitimi hakkı verildi" şeklinde yer aldı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, protokolün medyada çarpıtılarak sunulduğunu savunarak, “Sadece silahlı kuvvetler mensuplarını kapsamaktadır” dedi.

Peki, medyaya tüm Katarlı gençlerin ücretsiz bir şekilde Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik ve sağlık alanındaki diğer eğitimleri alabileceği şeklinde yansıyan protokolün içeriği ne? Kimleri kapsıyor?

2 MART 2021'DE DOHA'DA İMZALANDI

T24’ün aktardığına göre, 24 Haziran 2021 tarihinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan bahse konu protokol, 2 Mart 2021 tarihinde Doha’da Askeri Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Hava Tabip Tuğgeneral Durmuş Aydemir ve Katar Sağlık Hizmetleri Komutanı Tuğgeneral Dr. Assad Ahmed Khalil tarafından imzalandı.

HANGİ ALANLARI KAPSIYOR?

Anlaşma, Türkiye'deki sağlık eğitim kurumları ve hastanelerini, Katar'da ise askeri sağlık eğitim kurumları ve hastanelerini kapsıyor. İlgili dallar ise tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik ve sağlık alanındaki diğer eğitimlerin çeşitli dalları.

katarlilara-sinavsiz-tip-egitimi-tartismasi-anlasmanin-icerigi-ne-kimleri-kapsiyor-892265-1.

MİSAFİR PERSONEL VE MİSAFİR ÖĞRENCİDEN KASIT KİMLER?

Belirlenen alanlarda “personel, malzeme, teçhizat, bilgi ve tecrübe değişimini hedefleyen” protokolde eğitime kabul edilecek kişilerle ilgili şartlar hakkındaki kısımda “asker veya sivil silahlı kuvvetler personeli ile öğrencilerin” hedeflendiği aktarılıyor.

Protokolün 3. maddesinin 3. ve 4. fıkrasında “misafir personel” ile “misafir öğrenci” teriminden kastın, “taraflardan herhangi birinin protokolün amaçları için diğer tarafın ülkesine gönderdiği ‘asker veya sivil silahlı kuvvetler personel ve öğrencilerini” ifade ettiği belirtiliyor.

Buna göre eğitim amacıyla gönderilecek ‘misafir personel’ ve ‘misafir öğrenciler’, taraflarca mutabakat çerçevesinde, kabul eden tarafın mevzuatına ve imkanlarına uygun olarak seçilecek. Eğitim süresi de kabul eden tarafın mevzuatına göre belirlenecek. Kontenjanlar da iki ülkenin eğitim kurumları tarafından her sene yeniden belirlenecek.

katarlilara-sinavsiz-tip-egitimi-tartismasi-anlasmanin-icerigi-ne-kimleri-kapsiyor-892266-1.

EĞİTİMLERİN DETAYLARI NELER?

Eğitim dili Türkiye'de Türkçe/İngilizce, Katar'da Arapça/İngilizce olacak. Süre bir yılı aşarsa Türkiye'de Türkçe, Katar'da Arapça eğitim verilecek. Taraflar karşılıklı olarak lisan öğrenme imkânı da sunacak.

katarlilara-sinavsiz-tip-egitimi-tartismasi-anlasmanin-icerigi-ne-kimleri-kapsiyor-892267-1.

ÖĞRENCİLERİN MASRAFLARI KİM TARAFINDAN KARŞILANACAK?

Öğrencilerin gidiş dönüş ulaşım masraflarını ise gönderen taraf karşılayacak. Faaliyetlerin ücretli, ücretsiz veya cari/indirilmiş ücret karşılığında düzenlenmesine kabul eden taraf karar verecek. Kabul eden tarafın faaliyetlerin ücretsiz düzenlenmesine karar vermesi durumunda ise misafir personelin aylık ücret, eğitim-öğretim masrafları, uzmanlık eğitimi gören doktorlar için nöbet ücreti ve üniforma masrafları ile; misafir öğrencilerin eğitim süresince iaşe ve ibate, harçlık, Tıp Fakültesi 6'nci sınıf öğrencilerine intörn eğitimi döneminde ödenen ücretler, eğitim-öğretim masrafları ve üniforma giderleri kabul eden taraf tarafından karşılanacak.

katarlilara-sinavsiz-tip-egitimi-tartismasi-anlasmanin-icerigi-ne-kimleri-kapsiyor-892268-1.

YABANCI ÖĞRENCİLERİN ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ KOŞULLARI NASIL BELİRLENİYOR?

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 6287 sayılı Kanunla değişik 45/f maddesi ile yabancı uyruklu öğrenciler ile ortaöğretimini yurt dışında tamamlayan öğrencilerin yükseköğretim kurumlarına kabul usul esaslarının belirlenmesi görevi Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) verilmiştir.

YÖK, 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) kaldırılmasına karar vermişti.

Günümüzde yabancı uyruklu öğrencilerin yüksek öğretim kurumlarımıza kabulü YÖK’ün belirlediği “Yurt Dışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar“a göre yapılmaktadır.

Yükseköğretim Kurumlarına Göre Yurt Dışından Öğrenci Kabulü Kriterleri ilgili yıl için güncellenebilmektedir.

Her yüksek öğretim kurumu Katar’dan öğrenci kabulünü hangi koşullara gerçekleştireceğini duyurmaktadır.

2018-2019 yılı listesinde Katar için Tawjihiyya %60 Diploma notu, Katar Lise Bitirme Sınavından en az 160 / 240, Merkezi Lise Bitirme Sınavında başvurulan programla ilgili dalda en az % 80 başarı ortalaması gibi koşullara yer verilmiş.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol