birgün

2° HAFİF KAR YAĞIŞLI

Katı atık tesisi Dersim’de hayvancılığı bitirecek

ÇEVRE 01.12.2022 06:30
Katı atık tesisi Dersim’de hayvancılığı bitirecek Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Dersim‘in merkez ve ilçe belediyeleri tarafından Sütlüce köyü yakınlarında yapımı planlanan katı atık tesisi projesine tepkiler sürüyor. 55 bin ağacın kesileceğini, tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin son bulacağını ve ekosistemin yok olacağını belirten köylüler, yanlarında eşek, keçi ve arı kovanlarıyla geldikleri belediye binası önünde protesto gösterisi yaptı. Dersim Belediyesi öncülüğünde, yedi ilçenin belediye başkanları tarafından 18 hektarlık alana yapımı planlanan tesis projesine karşı köylüler, inanç merkezlerinin de çöp altında kalacağını belirtti.

Geçen ay belediyenin Katı Atık Bertaraf Tesisi projesinden çekilmesine ilişkin meclis oylaması yapılmış; oy çokluğuyla projeye devam edilmesi yönünde karar çıkması üzerine köylüler tepki göstermiş ve salonda arbede yaşanmıştı. Bugün merkez ve yedi ilçe belediyesi tarafından DER-KAB (Dersim Katı Atık Birliği) toplantısının olacağını öğrenen köylüler, getirdikleri eşek, keçi, köpek ve arı kovanlarıyla belediye binası önünde toplandı. Köylüler, belediye başkanlarının projeden çekilmelerini istedi. Hayvanlarıyla belediye binası önüne gelen köylülerden İmam Çelik şunları söyledi: “Geçimimizi bunlardan sağlıyoruz. Köyümüz, onların da doğasıdır. Bizim orada inanç yerlerimiz var. Bu kurbanlarımızı orada kestiğimiz için bunları da bugün oraya getirdik. İnanç yerlerimizin çöplerin altında kalmaması için bunu yapıyoruz, yoksa biz tesise karşı değiliz. İnanç yerlerimizin üzerine çöp tesisi yaptıkları için karşıyız. Herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz, herkes bu mazeretimizi göz önünde bulundursun ve ona göre hareket etsin.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun