birgün

19° AÇIK

Katyuşa füzesi nedir?

İran-ABD gerilimi tırmanırken İran ABD'ye ait üslere katyuşa füzesi ile saldırdı. Rus üretimi olan katyuşa füzesinin özellikleri neler?

ARŞİV 09.01.2020 10:46
Katyuşa füzesi nedir?
Abone Ol google-news

İran'ın ABD'ye katyuşa füzeleri ile saldırması sonrası Sovyet yapımı çok namlulu roketatarın özellikleri merak konusu oldu.

Katyuşa, Sovyet yapımı bir çoknamlulu roketatar. II. Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği tarafından kullanılan Katyuşa füzesinin adı ünlü Rus savaş türküsü Katyuşa'dan geliyordu. Alman askerleri atılırken çıkardığı, ıslığa benzer ses yüzünden Stalinsorgel (Stalin'in orgu) adını vermişlerdi. Katyuşa'lar kamyonların (Studebaker US6s, ZIS-6), tankların, traktörlerin veya uçakların üzerine monte edilebiliyorlardı. Katyuşa'lar Sovyetler tarafından düşman üzerinde korku ve şok oluşturmak için toplu halde kullanılmışlardır. İsabetsiz atışlarına rağmen toplu piyade hedeflerine karşı çok etkili bir silah olarak öne çıktı.

KATYUŞA FÜZESİ ÖZELLİKLERİ?

katyusa-fuzesi-nedir-672750-1.

Katyuşa'lar Almanların Nebelwerfer adlı roket havanına karşı geliştirildi. Roketleri atmak için ray şeklinde çubuklar ve onları aşağı yukarı oynatmaya yarayan basit bir mekanizma üstüne kurulu. Aynı zamanda tanklara karşı da etkili. İsabet ettiğinde çoğu Alman tankını delebilecek güce sahipti.

Katyuşaların ZIS-6 üstüne monte edilmiş modeli BM-13'ler en çok üretilen Katyuşa çeşidi. Maksimum menzili 20 kilometre olan Katyuşaların BM-13 modelinin hedefte etki alanı yaklaşık 400,000 m².

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun