birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 18.07.2021 08:18

Kayıp silahlar işlenecek cinayetlerin habercisi

Kayıp silahlar işlenecek cinayetlerin habercisi

HABER MERKEZİ

Organize suç örgütü elebaşısı Sedat Peker’in ‘kayıt dışı silah dağıtımı’ iddialarının ardından CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, kayıp silahlarla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Kayıp silahlarla ilgili raporları alıntılayan Başarır, 2014-2017 arasında sayının 7 kat arttığını belirterek, “Her kayıp silah işlenecek cinayetlerin habercisidir” ifadesini kullandı.

Yazılı soru önergesinde Bakanlığın internet sayfasında 2018 Faaliyet raporunun neden yer almadığının ve 2017 yılından sonraki faaliyet raporlarında da ‘kayıp silah’ envanterlerinin neden yer almadığının yanıtlanmasını isteyen CHP’li Başarır, “AKP eski ilçe başkanları ve eski gençlik kolları üyeleri sosyal medya üzerinden ağır silahlarla paylaşım yapmaktan çekinmiyor. Hiçbir savcı da bu konu hakkında bir soruşturma başlatmıyor. Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü katıldığı bir televizyon programında IŞİD’in alt yapısını oluşturan selefi yanlısı 2 bin civarında dernek kurulduğunu ve bunların silahlandığını söylüyor. Ancak mevcut siyasi iktidar bu konuların üzerine ciddiyetle gitmiyor” sözlerini dile getirdi.

İçişleri Bakanlığı’nın 2018 yılında resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “İçişleri Bakanlığı 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda 106 bin 740 olarak yer alan kayıp silah sayısı, 1944 yılından 2017 yılının sonuna kadarki 73 yıllık süreçteki toplam kayıp silah sayısını ifade etmektedir. Kamuoyuna duyurulur!” sözlerine yer verilmiştir.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, vermiş olduğu yazılı soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1- 2013 yılı dahil olmak üzere yıllar itibarı ile ülkemizdeki kayıp silah sayısı kaçtır? Yine yıllar itibarıyla bu kayıp silahların kaçı şahsa, kaçı özel güvenlik kurumlarına, kaçı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ve kaçı Jandarma Genel Komutanlığı’na aittir?

2- Önergenin yanıtlandığı tarih itibarıyla ülkemizde toplam kaç adet kayıp silah vardır? Bu kayıp silahların kaçı şahsa, kaçı özel güvenlik kurumlarına, kaçı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, kaçı Jandarma Genel Komutanlığı’na aittir?

3- İçişleri Bakanlığı Faaliyet Raporlarında yer alan kayıp silah verileri, 1944 yılından günümüze kadar olan sayıları belirttiğine göre, 2013 yılındaki kayıp silah sayısı 76 bin 758 iken bu sayının 2014 yılında 14 bin 682 ‘ye düşmesindeki sebepler nelerdir?

4- 2013 yılı dahil olmak üzere yıllar itibarıyla kaç kişiye taşıma, kaç kişiye bulundurma ruhsatlı silah verilmiştir? Verilen bu silahlardan kaçı yaralama/cinayet olaylarında kullanılmıştır?

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol