birgün

14° AÇIK

EKONOMİ 09.09.2021 08:27

Kayıtlı işsiz sayısı iki ayda 244 bin kişi arttı

Kayıtlı işsiz sayısı iki ayda 244 bin kişi arttı

İŞKUR'un açıkladığı Ağustos 2021 istatistiklerinde işten çıkarma yasağının sona ermesinin kayıtlı işsiz sayısında ciddi bir artışa yol açtığı gözlemlendi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi'nin (DİSK-AR) İŞKUR verilerinden yola çıkarak yaptığı değerlendirmede, temmuz- ağustos aylarında 244 bin artan kayıtlı işsiz sayısının 3,2 milyona yaklaştığına vurgu yapıldı.

DİSK-AR'dan yapılan açıklamada, kayıtlı işsiz sayısının temmuz ve ağustos aylarında 3,2 milyona yaklaştığına dikkat çekildi. Temmuz ayından itibaren işsizlik ödeneği için yapılan başvurulardaki artışa dikkat çekilen çalışmada, "Kayıtlı işsiz sayısı, temmuz ve ağustos aylarında 244 bin artışla 3,2 milyona ulaştı. İşsizlik sigortası ödeneği başvurularında da büyük artış var. Temmuz’da işsizlik ödeneği başvurusu 232 bin kişiye yaklaştı. İşten çıkarma yasağının sona ermesiyle birlikte işsizlikte tırmanış devam ediyor. Sadece temmuz 2021'de işsizlik ödeneğine başvuranların sayısı 232 bin oldu" denildi.

Mevsim etkilerinin sona ermesiyle işsizlikteki artışın süreceği vurgulanan açıklamada, şu bilgilere de ver verildi:

"Temmuz ayı işsizlik ödeneği başvuruları önceki yılları aştı. 2019 temmuz ayında 201 bin olan işsizlik ödeneği başvurusu fesih yasağı döneminde 96 bine gerilemişti. Fesih yasağının kalkması sonrasında ise 232 bine yükseldi. Kayıtlı işsiz sayısında tekrar ciddi bir artış görülüyor."

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol