birgün

14° AÇIK

GÜNCEL 25.05.2021 09:51

"Kaymakam karşısında ayağa kalkmadı, korumaları darp etti"

SES, Van’da Şerif Onat Sosyal Hizmet Merkezi’nde görevli çocuk gelişimci Agit Demirkan’ın İpekyolu İlçe kaymakamı Sinan Aslan’ın karşısında ayağa kalkmadığı için kaymakamın korumaları tarafından darp edilerek gözaltına alındığını duyurdu. Olayın ardından açıklama yapan İpekyolu Kaymakamı Sinan Aslan ise yaptığı açıklamada, "Agit Demirkan bence talimat almıştı. 15 yıldır bu mesleği yapıyorum ve ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Provokatif bir şekilde ve beni küçük düşürmek için böyle yaptı" diye konuştu.

"Kaymakam karşısında ayağa kalkmadı, korumaları darp etti"

Haber Merkezi

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Merkez Yönetim Kurulu “İdarecilerin ve Mülki Amirlerin Baskısı Emekçileri Canından Bezdiriyor” başlığıyla bir açıklamaya yaptı.

Açıklamada, Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Şerif Onat Sosyal Hizmet Merkezi’nde görevli çocuk gelişimci Agit Demirkan’ın İpekyolu İlçe kaymakamı Sinan Aslan’ın karşısında ayağa kalkmadığı için kaymakamın korumaları tarafından darp edilerek gözaltına alındığı duyuruldu.

ÖNCE DARP SONRA GÖZALTI

“Tokat AKP İl başkanının bayramlaşma merasimi için Devlet Hastanesi acil servis personelini kurum yöneticisi marifetiyle sıraya dizme olayından hemen sonra, Hakkari Yüksekova Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü tarafından iş yerinde çalışan sağlık emekçilerine gönderilen Watsapp mesajı ile sarsıldık” ifadelerinin yer aldığı açıklama şöyle devam etti:

“Bu hukuksuzluklar yetmezmiş gibi bu dün de Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Şerif Onat Sosyal Hizmet Merkezi’nde görevli çocuk gelişimcisi üyemiz Agit Demirkan görüşmecisi ile görüşme yaptığı sırada kurumu ziyaret eden İpekyolu İlçe kaymakamı Sinan Aslan’ın karşısında ayağa kalkmadığı için önce müdür odasına çekilerek tehdit edilmiş ardından kurum önüne çıkartılıp kaymakamın korumaları tarafından darp edilerek gözaltına alınmıştır. Herhangi bir çalışan kaymakamı, valiyi vs. tanımak zorunda değildir. Üstelik görevi başında iken tanısa bile işini bölmek zorunda değildir.”

MARABALARI HATTA KÖLELERİ GİBİ YAKLAŞIYORLAR

“Üyemize yönelik bu hukuksuzluğu ve şiddeti kınıyoruz” denilen açıklamada, “Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine yönelik şiddet, mobbing sistematik hale getirilmiş ve kanıksanmamız istenmektedir. Mülki amirler ve idareciler emekçilere kapıkulu ve marabaları gibi hatta köleleri gibi yaklaşmaktadır” ifadelerine de yer verildi.

KAYMAKAM SİNAN ASLAN: BENİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEK İÇİN YAPTI

İpekyolu Kaymakamı ve İpekyolu Belediyesi Kayyumu Sinan Aslan ise yaptığı açıklamada, Agit Demirkan’ın “kendisini provakatif ve küçük düşürücü bir eylem yapmak için kasıtlı bir tutum sergilediğini” iddia ederek, “Agit Demirkan bence talimat almıştı. Ziyaretimde diğer personelle birlikte Demirkan’a da kendinizi tanıtabilir misiniz? Dedim. ‘Ben saygı duyacağım bir insana kendimi tanıtırım’ diye karşılık verdi. dedi. 15 yıldır bu mesleği yapıyorum ve ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. İyi niyetle yaklaşmıştım ve çok üzüldüm. Provokatif bir şekilde ve beni küçük düşürmek için böyle yaptı. Gözaltına alınmadı sadece arkadaşlar onu uzaklaştırdı” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol