birgün

12° HAFİF YAĞMUR

Kaymakamlığa maddi yardım başvurusunda bulunan yurttaş AKP'ye üye yapıldı

İzmir'de yaşayan ve kaymakamlığa maddi yardım başvurusunda bulunan Emine Akbaba, AKP Buca İlçe Teşkilatı'na üye yapıldığını öğrendi. Partiye üye yapıldığını 2021 yılının eylül ayında telefonuna gelen "Ailemize hoş geldiniz. Üyelik işlemleriniz başarıyla gerçekleştirilmiştir" mesajıyla öğrenen Akbaba, AKP'den e-Devlet üzerinden istifa etti.

SİYASET 01.08.2022 12:14
Kaymakamlığa maddi yardım başvurusunda bulunan yurttaş AKP'ye üye yapıldı
Abone Ol google-news

İzmir'in Buca ilçesinde yaşayan Emine Akbaba, 2021 yılının eylül ayında telefonuna gelen, “Ailemize hoş geldiniz. Üyelik işlemleriniz başarıyla gerçekleştirilmiştir” mesajıyla AKP Buca İlçe Teşkilatı'na üye yapıldığını öğrendi.

Duvar'dan Cihan Başakçıoğlu'nun haberine göre; mesajın ardından e-Devlet uygulamasına girerek parti üyeliği olup olmadığını sorgulayan Akbaba, AKP Buca İlçe Teşkilatı'nda aktif üyeliğinin bulunduğunu gördü. Akbaba'ya “Yardım başvurusunda bulunmuşsunuz. O sırada da üyelik yapılmış” denildi. Ancak Akbaba, kaymakamlığa başvuru yapmıştı.

e-Devlet üzerinden parti üyeliğinden istifa eden Akbaba, 26 Temmuz'da parti üyeliğinin yeniden aktif edildiğini gördü. AKP Buca İlçe Teşkilatı'nı arayan Akbaba, bilgisi dışında partilerine üye yapıldığını, istifa etmesine rağmen şu an halen üye olarak göründüğünü söyledi ve “Kimlik bilgilerimi nereden alıyorsunuz?” diye sordu. Akbaba'ya, “Partimize gelip üye olmuş olabilir misiniz? Üyelik koçanı olmadan üye yapamayız” denildi. Akbaba, yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

AKP'Lİ YETKİLİ İTİRAF ETTİ

Telefon görüşmesinden kısa bir süre sonra yeniden AKP Buca İlçe Teşkilatı tarafından aranan Akbaba'ya bir yetkili, itiraf niteliğinde bir açıklamada bulundu. Yetkili, “2021 yılında partimize maddi yardım başvurusunda bulunmuşsunuz. Teşkilatımıza gelmişsiniz. O sırada da üyelik başvurusu yapmışsınız. 2022 yılı mart ayında da sistem üyeliğinizi güncellemiş” dedi.

“Size gelmedim, kaymakamlığa başvuruda bulundum. Devlete yaptığım bir başvuru siyasi bir partiye nasıl geliyor?” diye soran Akbaba, doldurduğu iddia edilen üyelik koçanının fotoğrafının kendisine gönderilmesini talep etti. Telefondaki yetkili ise Akbaba'yı ısrarla Buca İlçe Binası'na davet etti.

'DEFALARCA ERDOĞAN'A HAKARETTEN GÖZALTINA ALINDIM'

Akbaba, 2017 referandumu sürecinde 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçlamasıyla gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Hakkında defalarca aynı suçlama ile dava açılan Akbaba, yaşanan duruma tepki göstererek, “AK Parti’ye karşı yıllardır sokaklarda mücadele ediyorum. Erdoğan’a hakaret ettiğim gerekçesiyle defalarca gözaltına alındım, Ege Üniversitesi’nde uzaklaştırma cezası alıp kaldığım KYK yurdundan atıldım. 2017 referandumunda ‘Hayır’a sahip çıktığım için tutuklandım. Partilerinin kapısından içeri girmem bile mümkün değilken kendi rızamla üye yapıldığımı iddia ediyorlar. Ben bu partiye giderek hiçbir başvuruda bulunmadım. Kaymakamlığa yani devlete yaptığım yardım başvurusu nasıl oluyor da siyasi bir partiye gidiyor? Pandemi sürecinde Buca Kaymakamlığı'ndan yardım aldığım doğrudur. AK Parti Buca İlçe Teşkilatı’nda yetkili olduğunu söyleyen bir kadın, 2021 yılının mayıs ayında kendilerine başvuru yaptığımı söyledi. Kaymakamlığa başvuru tarihim ise Nisan 2021. Yani 1 ay sonra da AK Parti’ye yardım başvuru evrağım ulaştırılmış. Bilgilerimin doğrudan kaymakamlık eliyle AK Parti’ye ulaştırıldığını düşünüyorum” dedi.

'ŞİKAYETÇİ OLACAĞIM'

Hem sahte belge düzenlendiğini, hem de bilgilerinin izni olmadan AKP'ye verildiğini söyleyen Akbaba, hukuki girişimde bulunacağını vurguladı. Akbaba, “Görüştüğüm AK Parti Buca İlçe’deki yetkili kadın, ıslak imzam ile üyelik başvurum olduğunu iddia ediyor. Hem bilgilerimi benim iznim olmadan kullanıp, hem de sahte evrak düzenliyorlar. Israrla görüşme yapmak için beni ilçe binalarına çağırdılar. Daha önce T.C. kimlik numaralarının karıştığını söylemişlerdi, şimdi gidip üye olduğumu söylüyorlar. Hem AK Parti Buca İlçe’den, hem de bilgilerimi izinsiz siyasi bir parti ile paylaşan Buca Kaymakamlığı’ndan şikayetçi olacağım” dedi.

KAYMAKAMLIKTAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili Başakçıoğlu'na konuşan Buca Kaymakamlığı Sosyal Yardım Birimi, bilgi paylaşımı gibi bir durumun söz konusu olmayacağını öne sürdü. Yetkili, partilere üye olanların yine partiler tarafından yardım için kaymakamlığa yönlendirilebildiğini, ancak kaymakamlığa başvuruda bulunanların herhangi bir siyasi partiye yönlendirilemeyeceğini söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun