birgün

7° PARÇALI BULUTLU

Kays Said: Yeni Anayasa, İslam'ı Tunus'un dini olarak kabul etmeyecek

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz'da oylamaya sunulacak yeni Anayasa taslağında yer alan 'İslam'ın Tunus'un dini olarak kabul edilmeyeceği' bilgisini doğruladı.

DÜNYA 22.06.2022 15:21
Kays Said: Yeni Anayasa, İslam'ı Tunus'un dini olarak kabul etmeyecek Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Arap Baharı'nın başladığı ülke olan Tunus'ta tüm yürütme organlarını kendisine bağlayan muhafazakar Cumhurbaşkanı Kays Said, yeni Anayasa taslağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Said, Tunus Havaalanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada "Bu yeni Anayasa'da İslam, devletin dini olarak görülmeyecek ama dini İslam olan bir ümmetiz" dedi.

Euronews'in aktarımına göre, Ulusal Danışma Komisyonu Koordinatörü Sadık Belaid ise AFP'ye verdiği demeçte 'Yeni Cumhuriyet' için hazırlanan Anayasa'da İslam'a yapılan her atfın kaldırılacağını söyledi.

Demokratik Akım Partisi Üyesi Nabil Hacı, Erem News'e yaptığı açıklamada Said'in ifadelerini 'saçmalık' olarak nitelendirdiğini söyledi.

25 Temmuz'da yapılacak referandumu boykot edeceklerini duyuran Hacı, "Tunus halkının yeni bir anayasaya değil, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözülmesine ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

 

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol