birgün

23° AZ BULUTLU

Kayserili çiftçi: “15 süt ineğim vardı kestirmek zorunda kaldım, her şey bitti”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Kayseri Bünyan’da dinlediği çiftçi, “Hayvanlarımızı kestirmek zorunda kaldık. Süt ineklerimiz vardı, 15 tane vardı. Ahırda 3 tane kaz var. Bitti, her şey bitti” dedi. Gürer ise “Bakan bey ‘çiftçi mutlu’ diyor. Ahırın kapısı açık, ahır var, hayvan yok, boş” diye konuştu.

EKONOMİ 13.11.2021 13:37
Kayserili çiftçi: “15 süt ineğim vardı kestirmek zorunda kaldım, her şey bitti”
Abone Ol google-news

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kayseri’nin Bünyan ilçesine bağlı Kahveci köyünde süt inekçiliği ve besicilik yapan yetiştiricilerle bir araya gelerek, onların sorunlarını dinledi. Yetiştiriciler, başta yemdeki artış olmak üzere girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle süt ineklerini satmak zorunda kaldıklarını belitti.

Daha önce 15 büyük baş hayvan yetiştirdiği ahırının önünde sorunlarını Gürer’e aktaran bir yetiştirici, yem fiyatlarındaki artış nedeniyle tüm hayvanlarını satmak zorunda kaldıklarını ve ahırda şu anda 3 tane kazdan başka bir şey kalmadığını söyledi. Yem parasını ve çektikleri kredi taksitlerini ödeyemedikleri için hayvanlarını satmak zorunda kaldığını belirten yetiştirici, “Traktörümü de bir arkadaşa kefil olduğum için bağladılar. Arkadaş borcu ödemez ise traktör de elde gitmiş olacak” dedi.

“TEZEK BİLE BULAMAYABİLİRİZ”

Kışın ısınmak için kömür alacak durumlarının olmadığını anlatan köylü, “Tezek yakmayı düşünüyorduk. Hayvanlarımız olmadığı için tezek de bulamayacağız. Ne yapacağımızı kara kara düşünüyoruz” diye konuştu.

Süt ineklerini satmak zorunda kalan yetiştiricinin eşi ise işsizlikten yakındı. Halı dokuyarak 3 çocuğunu okuttuğunu ve üçünün de üniversite mezunu olduğunu söyleyen kadın, “Ne yazık ki üçü de iş bulamadı. Torpilli olanlar kamu kurumlarına yerleşti ama benim halı dokuyarak okuttuğum 3 çocuğum iş bulamadı” dedi.

Kahveci köyünde küçükbaş hayvancılık yapan bir başta yetiştirici ise “Oğlumu nişanlandırmak içi koyunları satmak zorunda kaldım. Başka gelirimiz olmadığı için yerine yenilerini alamadık. Zaten koyunlarda para etmiyor” dedi.

4 YIL ÖNCE 17 BİN LİRAYA ALDIĞI HAYVANLARI ŞİMDİ 8-10 BİN LİRAYA SATMAK ZORUNDA KALDI

2017’de 17 bin liraya satın aldığı büyükbaş hayvanlarını bugün 8-10 bin liradan satmak zorunda kalan bir başka köylü ise “Bu köyde hayvancılık yapanların yüzde 70’i maliyet artışları nedeniyle, satmak zorunda kaldı. Diğerleri de kısa zamanda müşteri bulursa hemen satacak” dedi. Yetiştirici, Kurban Bayramı’nda 300’e yakın büyükbaş hayvanın satıldığı köylerine yeni gelen hayvan yasının 50’de kaldığını belirtti.

“YEM VEREMEDİĞİM İÇİN DAĞA SÜRDÜM”

Yemin torbasının 180 liraya çıktığını bu nedenle yem alamadıklarını belirten vatandaş, “40 civarında hayvanım kaldı. Yem veremediğim için dağa sürdüm. Kar yağana adar otlayacaklar. Yem verme şansınız kalmadı” dedi.

“60 LİRALIK YEM 180 LİRAYA DAYANDI”

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin zor ve meşakkatli bir iş olduğunu anlatan vatandaş, “Bunların tedavileri ve bakımları insanların tedavisinden daha zor. İlaçlar insanlarınkinden daha pahalı. 60 lira olan yem 180 liraya dayandı” dedi.

1 BARDAK AYRAN 4 LİRA, SÜT 2 LİRA 80 KURUŞ

1 bardak ayran 4 liraya satılırken kendilerinin 2 lira 80 kuruşa süt satmak zorunda kaldıklarını anlatan köylü, ulusal süt konseyinin belirlediği 3 lira 20 kuruşluk süt fiyatının hiçbir yerde uygulanmadığını belirtti.

“EVDEKİ SAMANI SATSAM DAHA KARLIYIM”

Süt hayvanına günlük 7-8 kilogram karışımlı yem vermesi gerektiğini aktaran vatandaş, girdi maliyetlerini artış nedeniyle bunu yapamayacak duruma geldiklerini belirterek, “Böyle giderse süt sorunu yaşanacak gibi görünüyor. Ben evdeki samanı ve yoncayı satsam süt satmaktan daha avantajlı olurum. Hayvanlara yermek için tuttuğum samanı yoncayı satmak daha karlı olur” diye konuştu.

Süt inekçiliği yapanların ve besicilerin sorunlarını dinleyen Gürer, “Köy ve kasabalarda sorunlar katlanarak artıyor. Ülkenin geleceği adına siyasi iktidar masa başında oturmak yerine sorunları yerinde görmeli” dedi. Gürer, “Köylere geldiğimizde görüyoruz ki besicilerin çiftçilerin durumu içler acısı. Maliyet artışı çiftçiyi zora soktu. Bize sürekli dert yanıyorlar ve sorunlarına çözüm istiyorlar” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ MUTLU DEĞİL”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “çiftçiler mutlu” yönündeki açıklamalarını da değerlendiren Gürer, “Köylerde yaşayanların mağduriyetini yerinde görüyoruz. Bir yerde çiftçi baba hayvanlarını sattığı için nasıl geçineceğini, anne ise halı dokuyarak okuttuğu 3 çocuğunun işsiz kalmasını dert edinmiş. Küçükbaş hayvancılık yapan ise nişanlandırdığı çocuğu için sattığı koyunlarını yerine koyamadığı için hayvancılık yapamadığını anlatıyor. Ahırlar var ama içinde hayvan kalmamış. Kırsalda da sorunlar katlayarak artıyor” dedi.

HAYVAN VARLIĞIMIZ KAĞIT ÜZERİNDE FAZLA OLABİLİR AMA GERÇEKTE ÖYLE DEĞİL

Tarım Bakanı Pakdemirli’nin “Hayvan varlığı bakımından Avrupa’da birinciyiz” açıklamasını da anımsatan Gürer, “Kağıt üzerinde öyle olabilir ama gidip köylere baktığımızda gerçekler çok farklı. Ahırlarda hayvan kaymamış, süt inekleri bile kesime gidiyor” diye konuştu.

Köylerdeki olumsuz tablonun ileride gıda sıkıntısına dönüşebileceği uyarısında bulunan Gürer, “Köylerde yaşayan ve üreticilik, yetiştiricilik yapan insanlara iktidarın sahip çıkması gerekiyor. Zaten sınırlı sayıda insanın kaldığı köylerde durum böyle giderse ileride daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir” dedi.

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun