birgün

-3° AZ BULUTLU

EĞİTİM 14.01.2021 07:24

‘Kayyum nöbeti’ devam etti

‘Kayyum nöbeti’ devam etti


Haber Merkezi

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına yönelik tepkiler devam ediyor.

Geçen hafta okulda yürüyüş ve çeşitli protestolar gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Rektörlük önündeki nöbetlerini sürdürdü.

Burada çadır kuran öğrenciler, 12.00-18.00 saatleri arasında değişmeli olarak nöbet tuttu. Öğrenciler ayrıca gün içinde çeşitli yürüyüşler, ‘rektörlüğün helvasını kavurma’, ‘kayyum chanting’, yoga ve meditasyon gibi etkinlikler de düzenledi.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri de her gün saat 12.00’de ‘Kayyumluk’ binasına sırtlarını dönerek, iktidarın, üniversitenin teamüllerine ve demokratik geleneklerine aykırı şekilde yaptığı rektör atamasına tepkilerini gösteriyor. Akademisyenler bugün de cüppeleriyle rektörlük önünde buluşarak eylemlerini gerçekleştirdi.

Dayanışma sürüyor

Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri için destek eylemi de dün devam etti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğrencilerinin gerçekleştirdiği dayanışma ve destek eyleminde “Bizler kayyum rektör atamalarına, akademiyi iktidarın ve sermayenin keyfine terk eden bütün yaklaşımlara karşı çıkıyoruz. Üniversitelerde demokratik süreçler işletilinceye, kayyumlar gidinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

MSGSÜ öğrencileri taleplerini ise şöyle sıraladı:

1- Bütün atanmış rektörler derhal istifa etsin.

2- Üniversitelerde özerk ve özgür düşünce ortamı sağlansın.

3- Polis şiddetine, hukuksuz gözaltılara, gözaltında taciz ve cinsel şiddete son verilsin.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız