birgün

21° AÇIK

SİYASET 31.10.2019 09:37

Kayyum olmadan önce belediye adına karar aldığı ortaya çıktı

Kayyum olmadan önce belediye adına karar aldığı ortaya çıktı

Cizre Kaymakamı Davut Sinanoğlu'nun belediye kayyumu olmadan önce AKP Kadın Kolları Başkanı Hatice Atan'ın başkanlığını yaptığı dernek tarafından kullanılan belediyeye ait tarihi yapının boşaltılmaması yönünde karar aldığı ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, İçişleri Bakanlığı tarafından 17 Kasım 2016 tarihinde Şırnak'ın Cizre Belediyesi'ne atanan kayyum, mülkiyeti belediyeye ait olan Kale Mahallesi'ndeki tarihi yapıyı, AKP Şırnak Kadın Kolları Başkanı Hatice Atan'ın başkanlığını yaptığı Birca Belek Kültür Sanat ve Kalkındırma Derneği'ne tahsis etmişti.

MÜLK BOŞALTILMADI

31 Mart yerel seçimlerinde belediyeyi kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimi, AKP'li Atan tarafından ofis olarak kullanılan ve partisi adına etkinliklerin düzenlendiği tarihi yapının boşaltılması için bir süre önce derneğe ihtarda bulundu, ancak söz konusu ihtara herhangi bir cevap verilmedi. Belediye yönetimi, bunun üzerine taşınmazın tahliyesi için gerekli işlemlerin yapılması yönünde İlçe Kaymakamlığı'na yazı gönderdi.

BELEDİYE ADINA KARAR ALDI

İçişleri Bakanlığı tarafından belediyeye kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu'nun, geçtiğimiz ayın sonlarında söz konusu yazıya cevap verdiği ve belediye mülkünün boşaltılmaması yönünde karar aldığı ortaya çıktı.

Kayyum atanmadan önce belediye hakkında karar veren kayyum Sinanoğlu'nun ilgili cevap yazısında şu ifadeler yer aldı: "Cizre Bırca Belek Kültür Sanat ve Kalkınma Derneğinin Cizreli kadınlara, genç kızlara ve dezavantajlı bayanlara yönelik olarak meslek edindirme, iş ve istihdam sağlama amacını taşıdığı ve bu kesimlere yönelik sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunduğu görülmüştür. Cizre Bırca Belek Kültür Sanat ve Kalkınma Derneğinin bulunduğu binada hizmet üretmeye devam etmesinde kamu yararı olduğu değerlendirmektedir. Bu çerçevede Cizre Bırca Belek Kültür Sanat ve Kalkınma Derneğinin söz konusu binadan tahliyesi Kaymakamlığımızca uygun görülmemiştir."

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız