birgün

21° AÇIK

Kayyum yönetimindeki belediyede ‘yolsuzluk’ bitmiyor: 17 kişi gözaltına alındı

Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi iştiraki MARSU'da yolsuzluk yapıldığı gerekçesi ile gerçekleştirilen operasyonda 17 kişi gözaltına alındı.

GÜNCEL 11.11.2020 18:36
Kayyum yönetimindeki belediyede ‘yolsuzluk’ bitmiyor: 17 kişi gözaltına alındı
Abone Ol google-news

Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki olan Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi'nde (MARSU) önceki kayyım Mustafa Yaman dönemine ilişkin ihalelerde yolsuzluk yapıldığı gerekçesi ile operasyon yapıldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, operasyon kapsamında aralarında eski MARSU Genel Müdürü Eşref Dağdelen, eski MARSU Genel Müdür Yardımcısı Sadullah Turgut ve Abone Daire Başkanı Nurettin Çetin'in de olduğu 17 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında kayyum yönetiminin iş yaptığı müteahhitlerin de olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar Mardin Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

NE OLMUŞTU?

MARSU, önceki kayyum döneminde 620 milyon TL borç altına sokulmuştu. MARSU yöneticileri hakkında Halkların Demokratik Partisi (HDP) döneminde Eş başkan Ahmet Türk'ün talimatı ile inceleme başlatılmıştı.

İnceleme kapsamında Eşref Dağdelen, Sadullah Turgut, Songül Söğüt ve daha birçok ismin milyonluk ihalelerde usulsüzlük yaptığı tespit edilmişti. Usulsüz yapıldığı belirtilen ihaleler arasında, 45 milyon 236 bin 360 TL karşılığında Batur Enerji Üretimi Tarım Hayvancılık Gıda ve Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’ne verilen "Kızıltepe İçme Suyu İnşaatı Yapım Projesi de vardı. Söz konusu ihalenin 45 milyona verilmesine karşılık, Batur Enerji’nin alt yüklenici firmaya ihaleyi 16 milyon TL karşılığında devrettiği iddia edilmişti.

Yine, Batur Enerji’ye 6 milyon 270 bin 852 TL karşılığında verilen 20 kırsal mahallenin "İçme Suyu ve Kanalizasyon İnşaatı Yapım İşi", kayyum döneminde 6 milyon 616 bin 122 TL karşılığında Asil Restorasyon İnşaat Turizm Otomotiv Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne verilen "Mardin İli Sınırları içinde İçme Suyu ve Kanalizasyon Tesisleri İnşaat Yapım İşi" ihalesi ve milyonluk birçok ihalenin de soruşturma kapsamında olduğu tespit edilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol