birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 30.08.2019 11:28

Kayyuma ‘kayyum’ demek de yasak

Diyarbakır ve Antalya’da 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yapılması planlanan mitinglerde, içerisinde “kayyum”, “darbe”, “doğa talanı” gibi sözcükler olan slogan, afiş, pankart ve dövizler yasaklandı

Kayyuma ‘kayyum’ demek de yasak

Diyarbakır ve Antalya’da 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yapılması planlanan mitinglerde, içerisinde “kayyum”, “darbe”, “doğa talanı” gibi sözcükler olan slogan, afiş, pankart ve dövizler Valilikler tarafından yasaklandı.

Diyarbakır’da HDP ve demokratik kitle örgütleri, Antalya’da ise emek ve demokrasi Güçleri tarafından planlanan 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yapılacak eylemler için her iki ilde de mülki amirlerden izinler alındı. Diyarbakır’da yapılması planlanan mitinge ilişkin güvenlik toplantısı düzenlendi. Tertip komitesi ile emniyet görevlilerinin katıldığı toplantıda, mitinge ilişkin alınan önlemler, hazırlanan sloganlar konuşuldu. Toplantıya ilişkin bilgi veren Miting Tertip Komitesi Sözcüsü Ramazan Karakaya, içinde “kayyum ve saray” ifadelerinin geçtiği sloganlarla beraber, “barış tecrit edilemez” sloganının da yasaklandığını aktardı. Polisin ‘faşizm’ kelimesinin de yasaklamak istediğini belirten Karakaya, yapılan yoğun tartışma sonucu ‘faşizm’ ifadesine yasak gelmediğini dile getirdi.

‘DOĞA TALANI’ DA YASAK

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde ise emek ve demokrasi güçleri tarafından yapılacak olan 1 Eylül Dünya Barış Günü eylemi için HDP tarafından Kaymakamlığa başvuruda bulunuldu. HDP Antalya İl Örgütü adına yapılan başvuru, Kaymakamlık tarafından İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne soruldu. Antalya Muratpaşa’da, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yapılmak istenilen eylemde, içerisinde “kayyum”, “darbe”, “doğa talanı” gibi sözcükler olan slogan, afiş, pankart ve dövizler yasaklandı.

Aydın Valiliği’nin Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasıyla ilgili toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklama kararına CHP PM Üyesi Aydın Milletvekili Bülent Tezcan tepki gösterdi. Tezcan yaptığı açıklamada “Bu yasak derhal kaldırılmalıdır” dedi.

Öte yandan 1 Eylül Barış Günü mitinglerinin İstanbul, Diyarbakır, Ankara, İzmir’deki programları açıklandı.

Ankara emek ve demokrasi güçlerinin açıklamasına göre, yarın saat 16.00’da AKM önünde toplanılarak, Tandoğan Meydanı’na yürünecek. Tandoğan Meydanı’nda gerçekleştirilecek miting 17.00’de başlayacak. Miting öncesi de 15.00’te 10 Ekim Ankara Katliamı’nın yaşandığı Ankara Garı önünde anma gerçekleştirilecek.

Diyarbakır’daki “Onurlu barış için demokratik çözüm” mitingi İstasyon Meydanı’nda düzenlenecek. Miting saat 15.00’te başlayacak.

İstanbul’da miting, Kartal Meydanı’nda düzenlenecek. Miting Korteji, Ahmet Şimsek Koleji önünde saat 12.00’de toplanarak alana geçecek.

İzmir emek ve demokrasi güçleri de “Faşizme ve Savaşa Karşı Demokrasi ve Barış istiyoruz” sloganı ile 1 Eylül Pazar günü saat 18.00’de Gündoğdu Meydanı’nda miting yapacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız