birgün

15° AÇIK

Kaz Dağları'nı talan eden şirket, geçtiğimiz yıl kapanmış

Kaz Dağları'nı talan eden Doğu Biga Madencilik şirketinin Çanakkale şubesini kapattığı ortaya çıktı. Şirketin genel müdürü Ahmet Şentürk 'Kaz Dağları'ndan gitmiyoruz' açıklamasını yapmasının ardından görevden alınmıştı.

ÇEVRE 30.05.2022 13:53
Kaz Dağları'nı talan eden şirket, geçtiğimiz yıl kapanmış
Abone Ol google-news

Kaz Dağları'ndaki altın arama çalışmalarıyla gündeme gelen Kanadalı Alamos Gold şirketinin Türkiye'deki iştiraki Doğu Biga Madencilik'in Çanakkale şubesini sessiz sedasız kapattığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet'in haberine göre, şirket Çanakkale şubesini geçtiğimiz yıl temmuz ayında kapattı. Şirketin merkezi olan Ankara’daki Doğu Biga Madencilik ise faaliyetlerini sürdürüyor.

Kaz Dağları'nda yaptıkları doğa katliamıyla gündeme gelen Doğu Biga Madencilik'in genel müdürü Ahmet Şentürk, geçen sene mart ayındaki verdiği röportajda "Kaz Dağları'ndaki altın madenini çıkarmak için 30 yıl bekledik. Üç-beş ay daha bekleriz sorun değil, Kaz Dağları'ndan hiçbir yere gitmiyoruz" demişti. Bu ifadelerinin ardından görevden alınan Şentürk, 'Su ve Vicdan Nöbeti'yle ilgili de “Su ve Vicdan Nöbeti vesaire falan filan. Herkes her şeyi yapma hakkına sahiptir. Gelir çadırını kurar. 400 gün mü ne beklediler. İstediği kadar beklesin, Herkesin gösteri yapma hakkı var. Konser verilebilir. Bunlara farklı anlamlar yüklemem. Biz madenciyiz, sabırlıyız." ifadelerini kullanmıştı.

'9 yıla gideriz' diyen Şentürk, bu açıklamadan iki ay sonra şirket tarafından görevden alınmıştı. Şirket Çanakkale şubesini geçen yıl temmuz ayında kapattı.

HAZİRAN AYINDA ÇANAKKALE ŞUBESİNİ KAPATTI

Kuzey Biga Madencilik Sanayi Ticaret Anonim Şirketi Çanakkale şubesi olarak 2010’da kurulan şirketin adı Kanadalı şirkete geçtikten sonra Ağustos 2017’de Doğu Biga Madencilik adını almıştı. Şirket Aralık 2019’da ise şirkete yeni yönetim gelmişti. Şirket 30 Haziran 2021’de gerçekleştirdiği genel kurulla ise Kaz Dağları’nda altın madeni için kurulan şirketi tamamen kapattı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol