birgün

14° AÇIK

Kazakistan Cumhurbaşkanı, eylemciler için orduya ateş açma emri verdi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, “Kolluk kuvvetlerine ve orduya, teröristlere karşı uyarı yapmadan öldürmek için ateş açma emri verdim” açıklamasında bulundu.

DÜNYA 07.01.2022 12:31
Kazakistan Cumhurbaşkanı, eylemciler için orduya ateş açma emri verdi
Abone Ol google-news

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkede devam eden protestolara yönelik, kolluk ve orduya uyarı yapmadan ateş açma emri verdiğini bildirdi. Tokayev, "Kolluk kuvvetlerine ve orduya, teröristlere karşı uyarı yapmadan öldürmek için ateş açma emri verdim" dedi.

Kazakistan’da hükümeti deviren zam protestoları sürüyor. Öte yandan Rusya’nın liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü de (KGAÖ) Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in talebi üzerine ülkeye barış gücü gönderme kararı aldı. KGAÖ’nün başkanlığını yürüten Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, barış gücünün ülkedeki durumu istikrara kavuşturmak için sınırlı bir süre için konuşlandırılacağını belirtti.

Tokayev son açıklamasında, "Genel olarak ülkenin tüm bölgelerinde anayasal düzen yeniden sağlandı. Yerel makamlar durumu kontrol ediyor. Ancak teröristler hala silah kullanmaya ve vatandaşların mülklerine zarar vermeye devam ediyor. Bu yüzden terörle mücadele operasyonu militanların tamamen yok edilmesine kadar devam edecek" ifadelerini kullanmıştı.

KAZAKİSTAN'DA SON DURUM

Yeni yılı büyük zamlarla karşılayan Kazakistan halkı LPG fiyatlarının iki katına çıkması üzerine başlattığı ve hükümetin istifasına rağmen sürdürdüğü eylemleriyle ülkede yeni bir dönem açtı.

Ülkenin batısında başta petrol olmak üzere doğal kaynakları ele geçiren uluslararası şirketlere ucuz emekle çalışan işçilerin iş bırakma protestolarıyla, grevlerle elde ettiği mücadele deneyimi yaşanan ayaklanmada etkisini gösterse de eylemlerin seyrine ilişkin belirsizlik hakim. 30 yıllık Nursultan Nazarbayev yönetiminde ağır baskılarla karşılaşan ve yıllar içerisinde yasal siyaset yapmaları yasaklanan ülke sosyalistleri, bunun bir halk ayaklanması olduğunu ancak yönünün tayin edilemeyeceğini vurguluyor.

Öte yandan ABD ve Avrupa Birliği’nden (AB) Kazakistan’daki eylemcilere "sükunet" çağrısı geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "Kazakistan halkının anayasal kurumlara, insan haklarına, basın özgürlüğüne saygı duymasını ve bunları savunmasını istiyoruz. Ayrıca tüm taraflara olağanüstü hale barışçıl bir çözüm bulmaları çağrısında bulunuyoruz" dedi.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol