birgün

18° AÇIK

Kazakistan’ın yeni başbakanı Alihan Smailov oldu

Halkın sosyo ekonomik durumun bozulması nedeniyle ayaklandığı Kazakistan’da yeni başbakan Alihan Smailov oldu.

DÜNYA 11.01.2022 09:33
Kazakistan’ın yeni başbakanı Alihan Smailov oldu
Abone Ol google-news

Kazakistan’ın yeni başbakanı belli oldu.

Alihan Smailov, tüm siyasi parti milletvekilleri tarafından "evet" oyu alarak ülkenin 12. Hükümet Başkanı oldu.

Daha önceki kabinede Başbakan Birinci Yardımcısı olarak görev yapan 50 yaşındaki Smailov, 5 Ocak’ta eski Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümetin ülkede LPG fiyatlarına yapılan zamlara karşı başlatılan protestoların ardından istifa etmesiyle geçici olarak hükümet başkanlığını üstlenmişti.

Smailov, oylamanın ardından başbakan olarak yaptığı ilk konuşmada, ‘böyle bir zamanda kendisine güvenen’ Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’e ve milletvekillerine teşekkür etti.

Öncelikli görevinin ülkede makroekonomik istikrarı sağlamak ve enflasyonu düşürmek olduğunu savunan Smailov, “Vatandaşların tüm yasal talepleri kayda alınacak ve uygulanacak” dedi.

NE OLMUŞTU?

Kazakistan’da 2 Ocak’ta eylemlerin başlamasından bu yana 2’si çocuk 164 kişi hayatını kaybetti.

Ülkenin batısında, LPG’ye yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleşmesi sebebiyle eylemler başlamış, halkın eylemleri diğer bölgelere de yayılmıştı.

Eylemlerin kitleselleşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tokayev, hükümeti görevden almış ve olağanüstü hal ilan etmişti. Tokayev ayrıca, eylemlere müdahale etmesi için Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nü (KGAÖ) ülkeye davet etmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol