birgün

29° AÇIK

DÜNYA 29.07.2021 13:08

Kazakistan Sağlık Bakanı: Ülkedeki Covid-19 hastalarının yüzde 99'u aşısızlar

Kazakistan Sağlık Bakanı Aleksey Tsoy, "Şu anda Covid-19 hastalarının yüzde 99'unu aşı olmayanların oluşturduğunun altını çizmek istiyorum" dedi.

Kazakistan Sağlık Bakanı: Ülkedeki Covid-19 hastalarının yüzde 99'u aşısızlar

Kazakistan Sağlık Bakanı Aleksey Tsoy, ülkede yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalarının yüzde 99'unu, aşı olmayanların oluşturduğunu belirtti.

Tsoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ülkede hastanelerdeki doluluk oranının artmasından endişe duyduklarını ve bir bölge dışında diğer 16 eyaletin Covid-19'un yayılma hızına göre kırmızı kategoride yer aldığını söyledi.

Virüsün tehlikeli boyutundan korunmanın tek yolunun aşı yaptırmak olduğunu kaydeden Tsoy "Şu anda Covid-19 hastalarının yüzde 99'unu aşı olmayanların oluşturduğunun altını çizmek istiyorum. Bu nedenle, vatandaşlarımızı ülkemizde toplu bağışıklığın oluşumuna katkıda bulunmak için aşı konusunda bilinçli olmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

Tsoy, bugüne kadar ülkede 6 bin 925 kişinin aşı sonrası tekrar virüse yakalandığını belirterek "Bu rakam, birinci doz aşı olanların sadece yüzde 0,1’ini oluşturuyor ve aşının etkili olduğunu gösteriyor." dedi.

Kazakistan Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede virüse karşı birinci doz aşı olanların sayısı 5 milyon 230 bine ulaşırken ikinci dozunu tamamlayanlar sayısı ise 3 milyonu geçti.

Ülkede son 24 saatte 7 bin 479 Covid-19 vakası tespit edilerek salgının başlangıcından bu yana en yüksek vaka sayısı olarak kaydedildi. (AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol