birgün

15° SİSLİ

ÇEVRE 25.07.2020 23:05

Kazdağları için Çanakkale’ye giden yurttaşlar gözaltına alındı

Kazdağları Direnişi’nin yıldönümü için İstanbul’dan Çanakkale’ye giden yaşam savunucuları, polis ve jandarmanın sert müdahalesiyle karşılaştı. 20’den fazla kişi gözaltına alındı.

Kazdağları için Çanakkale’ye giden yurttaşlar gözaltına alındı

Kazdağları’nda devletin onayıyla 350 bin ağacı kesen Kanadalı Alamos Gold şirketine karşı başlatılan direnişin birinci yıldönümü için İstanbul’dan Çanakkale’ye giden yaşam savunucuları, polis ve jandarmanın sert müdahalesiyle karşılaştı.

Çanakkale İskelesi’nde yaşam savunucularına engel olmak isteyen kolluk kuvvetleri, 20’den fazla kişiyi gözaltına aldı. Gözaltı işlemi sırasında bazı kişilerin bileklerinin burkulduğu görüldü. Yurttaşlara para cezası da kesildi.

Kazdağları İstanbul Dayanışması, bu sabah direnişin birinci yıldönümü için yola çıkmıştı.

Öte yandan, Doğa İçin Sanat Platformu üyeleri de, "eylem yapma ihtimali" gerekçesiyle Çanakkale girişinde engellendi.

Platform üyeleri, gözaltılara karşı oturma eylemi başlattı.

Çanakkale Valiliği, Kazdağları Direnişi’nin yıldönümü etkinlikleri öncesi, koronavirüsü ve Gelibolu’da çıkan yangını gerekçe göstererek kentte eylem yasağı ilan etmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız